Vyjednáme odchod teroristů z Aleppa, věří si Rusko

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Rusko je ochotno vyjednat se syrskou vládou odchod radikálů z Aleppa (Halabu). Bojovníci Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) ale musí z města vyjít se zbraněmi v rukou, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Umírněná opozice také bude muset písemně stvrdit, že se od teroristů distancovala. 

Halab (Aleppo) je prakticky srovnané se zemí

Halab (Aleppo) je prakticky srovnané se zemí,zdroj: Profimedia.cz

Lavrov hovořil krátce před mimořádnou schůzkou Rady bezpečnosti OSN, kterou si vyžádalo Rusko kvůli nabídce zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury. Ten ve čtvrtek řekl, že pokud se Fronta dobytí Sýrie rozhodne z východního Aleppa odejít, osobně jí poskytne exkortu. Podle něj je tam asi 900 bojovníků této skupiny řazené k teroristickým.

Lavrov prohlásil, že Rusko bude požadovat písemnou záruku takzvané umírněné opozice o jejím oddělení od teroristů. Pak se podle ruského ministra budou moci členové opozičních skupin připojit k syrským pořádkovým oddílům.

Údajné spojenectví Fronty dobytí Sýrie s opozicí, kterou podporují USA, komplikuje jednání o příměří pro Sýrii. Původní, zářijová dohoda předpokládala, že USA přesvědčí opozici, aby se od radikálů oddělila. Podle Ruska se to nepodařilo.

Německo v pátek vyzvalo Rusko a Írán, aby využily svého vlivu na Damašek k zastavení bojů v Aleppu. 

Ve středu syrská armáda oznámila, že omezí bombardování, aby umožnila zásobování civilistů. Podle šéfa halabské civilní obrany leteckých operací opravdu ubylo. "Dnes město nikdo nebombardoval, ale nevíme, co se stane za hodinu," řekl Ammár Salmu.

Syrský prezident Bašár Asad v minulých dnech nabídl oponentům bojujícím proti jeho armádě ve východním Aleppu a také jejich rodinám, že jim zajistí bezpečný odchod z města. Povstalci však agentuře Reuters sdělili, že Asadovi nedůvěřují a že nabídka je ve skutečnosti skrytou taktikou, jak dostat sunnitské bojovníky z východního Aleppa.

V Aleppu byly 22. září obnoveny boje, v nichž zahynuly stovky lidí. Na straně syrské armády bojuje také Rusko, které je za bombardování ostře kritizováno. USA kvůli tomu vypověděly spolupráci s Moskvou v rozhovorech o příměří.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii Aleppo

Zdroje: ČTK