Výbuchy v moskevském metru zabily nejméně 34 lidí

- Aktuality autor: red

Nejméně 34 lidí dnes přišlo o život při dvou explozích v moskevském metru a zhruba tři desítky dalších osob utrpěly zranění. Oznámilo to ruské ministerstvo pro mimořádné události. Prokuratura začala incidenty vyšetřovat jako teroristický útok.

Jde o první takový masakr v metru v ruské metropoli za posledních šest let.
K atentátům se zatím nikdo nepřihlásil, ale podezření bude patrně směřovat k některé ze separatistických a islámských organizací z oblasti Kavkazu. Právě ty byly odpovědné za teroristické incidenty v Moskvě v předchozích letech.


Podle moskevské prokuratury první výbuch nastal ve stanici metra Lubjanka v centru metropole kolem 08:00 místního času (06:00 SELČ) a má jej na svědomí sebevražedný atentátník. Nad stanicí se mimo jiné nachází sídlo ruské Federální bezpečnostní služby (FSB, kontrarozvědky).
Exploze zasáhla druhý vůz soupravy stojící ve stanici. Přímo ve vlaku a na nástupišti zahynulo podle posledních informací 22 lidí. Zraněno bylo nejméně 12 osob, sdělil nejmenovaný mluvčí ministerstva pro mimořádné události.


Další výbuch otřásl zhruba kolem 08:40 místního času (06:40 SELČ) stanicí Park kultury a podle prokuratury měl stejný scénář. Zemřelo 12 lidí a dalších 15 utrpělo zranění.
"Zahájili jsme vyšetřování dvou explozí ve stanicích metra Lubjanka a Park kultury kvůli teroristickému činu," uvádí se v prohlášení moskevské prokuratury.


V souvislosti s incidenty se objevila zpráva o dalších výbuších na jiných dvou stanicích moskevského metra. Ruské úřady ale tuto informace ihned dementovaly.
Jde o první podobný útok na moskevské metro od února 2004, kdy si teroristický atentát mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja vyžádal čtyři desítky mrtvých a stovku zraněných.

Tagy: výbuch Moskva metro

Zdroje: ČTK