VV vyhrožují odchodem z vlády, pokud nebude protikorupční strategie

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud Věci veřejné neprosadí do konce příštího roku protikorupční strategii, zváží setrvání ve vládě. Nejmenší vládní strana chce suverénněji prosazovat svůj program v koalici s důrazem na sociální reformy. Dosud jsme partnerům ustupovali, připustil Radek John.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Věci veřejné také hodlají v souvislosti s debaklem v komunálních a senátních volbách vytvořit silnou stranickou krajskou strukturu. 

Na nutnosti prosazení protikorupčních opatření se usnesli jednomyslně delegáti ideové konference nejmenší vládní strany. Usnesení předložila předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí. 

Prosazena má být protikorupční strategie, jak ji obsahuje koaliční smlouva a programové prohlášení kabinetu. "Boj proti korupci byl a je klíčovým bodem programu VV," stojí dále v usnesení. Ministr vnitra a předseda VV Radek John předloží protikorupční opatření na jednání kabinetu v polovině prosince. Jde podle něho o 57 bodů.

John: Zatím jsme vycházeli ODS a TOP 09 vstříc

Věci veřejné podle Johna zatím vycházely koaličním partnerům vstříc a podporovaly úsporná opatření. "Teď přicházejí na pořad naše body. Jsme zavázáni sebevědomě prosazovat body, kvůli kterým jsme šli do koalice," řekl šéf VV. Strana zatím prosadila zvýšení platů učitelů. Nyní se chce zasadit o to, aby byly chystané reformy důchodového systému a zdravotnictví sociálně citlivé. 

"Měli bychom být suverénnější v prosazování našeho programu," uvedla také místopředsedkyně VV Karolína Peake. Dění na dopolední uzavřené části ideové konference charakterizovala jako "zdravé vyříkávání si emocí a dojmů". 

V důchodové reformě mají VV vlastní koncept, který se liší od modelu, o kterém hovoří ODS a TOP 09. Představu zdravotnické reformy budou VV teprve chystat. 

Klasnová: Nejsme ukotvení v regionech a v komunálu

Věci veřejné se ale zaměří i na budování vlastní struktury. Podle místopředsedkyně Kateřiny Klasnové není strana dost ukotvená na komunální a regionální úrovni. Do konce ledna vznikne pracovní skupina, která má navrhnout změnu stanov a strukturu vytvořit. V jejím čele stane Peake, členy budou zástupci všech krajů.

Změna v organizaci má stranu posílit do krajských voleb za dva roky. Kandidáty na hejtmany vyberou VV opět v přímé volbě, schváleni budou do konce příštího roku. 

Peake nahrazuje rezignujícího Bártu

Peake prakticky převezme roli ministra dopravy Víta Bárty, který v sobotu podle předpokladů rezignoval na místo volebního manažera. Bárta připustil, že kvůli činnosti na ministerstvu práci dovnitř strany zanedbal. "Vznikla nová silná persona se zásadní odpovědností za budoucnost strany," řekl na adresu Peake Bárta, jenž je často považován za skutečného vládce VV. 

Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí podotkla, že ačkoli zazněla spousta kritiky, členové strany stojí za předsedou Johnem i za celým stranickým vedením. "V tomto směru je strana jednotná," uvedla.

Tagy: koalice vv program konference

Zdroje: ČTK