VV opustí koalici v Praze 1 a místostarostka rezignuje kvůli propojení s ABL

- Aktuality autor: red

Zastupitelé Věci veřejných se rozhodli opustit nynější koalici na radnici Prahy 1 a místostarostka Jana Pařízková (VV) v této souvislosti podá rezignaci na svůj post v radě. Strana se tak rozhodla na úterním zasedání. Dnes o tom informovala šéfka zastupitelů VV v Praze 1 a místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Odchod Pařízkové již dřív požadoval starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Vadí mu, že v minulosti pracovala v bezpečnostní agentuře ABL, která údajně sledovala v Praze 1 konkurenční politiky. Místostarostka a radní pro sociální oblast Pařízková je podle vyjádření zástupců VV připravena rezignovat na místo radní i místostarostky.

Podle Klasnové Věci veřejné považují koaliční smlouvu v Praze 1 na základě dosavadních kroků koaličních partnerů za rozvázanou a odcházejí do opozice. Toto rozhodnutí oznámí starostovi dnes. Pokud VV koalice odejdou, TOP 09 a ČSSD by měly v zastupitelstvu i nadále většinu.

"Pokud o nás naši koaliční partneři nestojí v sestavě, v jaké nás na radnici vyslali voliči, pokud je porušována koaliční smlouva, pokud nemůžeme prosazovat náš program tak, jak jsme slíbili občanům Prahy 1, pak nemá smysl dále setrvávat ve vedení Prahy 1," vysvětlila důvod odchodu VV do opozice Klasnová.

Koaliční spor v Praze 1 je pokračováním kauzy, ve které byly Věci veřejné na celostátní úrovni obviněni z propojení s bezpečnostní agenturou ABL. ODS v Praze 1 následně Pařízkovou nařkla, že byla projektovou manažerkou ABL v divizi, která se věnovala sledování politiků. Pařízková ale popírá, že by se na špehování politiků podílela a že by se během svého zaměstnání v ABL dopustila něčeho špatného. Do ABL prý nastoupila jako socioložka, později pracovala jako projektová manažerka.

Tagy: abl vv radnice

Zdroje: ČTK