VV a TOP nechtějí spolupráci s ČSSD ani po odchodu Paroubka

- Aktuality autor: red

Výměna šéfa ČSSD nezměnila názor politiků ODS, TOP 09 a VV na možnost povolební spolupráce se sociálními demokraty. I když předseda ČSSD Jiří Paroubek dovedl sociální demokraty k vítězství, odstoupil z funkce.

Lídr ODS Petr Nečas sice Paroubka pochválil za pozitivní kroky, které v politice učinil, současně ale řekl, že pro ODS je důležitý program a program sociálních demokratů je pro občanské demokraty nepřijatelný. Podobně reagoval i Miroslav Kalousek za TOP 09 a předseda Věcí veřejných Radek John

Odchod Paroubka podle Kalouska na možných povolebních jednáních nic nemění. "Aktuální volební program sociální demokracie vylučuje jakoukoliv možnost koaliční spolupráce s TOP 09, čímž ale není vyloučena dlouhodobá spolupráce se standardní sociální demokracií, tou ale dnešní ČSSD není," řekl Kalousek. "Mně je odchod Paroubka upřímně úplně jedno, neboť nejsem ani člen ani volič sociální demokracie," dodal. 

"Političtí dinosauři nebyli o personáliích. VV jsou proti zadlužování země, a nemyslím si, že by se to s programem ČSSD slučovalo," uvedl John. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že Paroubek měl svůj postup přehodnotit dříve. "Je smutné, že nepřehodnotil svůj postup dříve a že ho k tomu donutili až lidé ve volbách. Zřejmě si uvědomil svou odpovědnost za agresivní kampaň, která odradila řadu občanů od toho, aby volili levicovou politiku, a v tomto ohledu KSČM zůstává jedinou levicovou stranou v české republice," řeklFilip. 

Doplnil, že pro komunisty se odstoupením Paroubka nic významného nemění. "Na jednání s Bohuslavem Sobotkou jsme zvyklí. Většinou dohoda s ním byla platná po celou dobu jednání sněmovny," dodal Filip. 

Sociální demokraté ve volbách zvítězili, výsledky nicméně ODS, VV a TOP 09 umožňují sestavit pohodlnou většinu ve sněmovně. Na řadě je nyní prezident, který pověřuje obvykle vítěze voleb vedením koaličních jednání.

Tagy: ČSSD paroubek

Zdroje: ČTK