Vrah stopařky Cimbál podal dovolání proti výjimečnému trestu

- Aktuality autor: red

Nejvyšší soud (NS) prozkoumá pět let starý případ vraždy dvacetileté stopařky u Keteně na Jičínsku. Údajný pachatel Jiří Cimbál, jemuž soudy uložily výjimečný trest 25 let vězení, podal dovolání.

Cimbál svou vinu od počátku popíral. Studentku, která cestovala z Náchoda do Jičína, Cimbál podle obžaloby podřízl. Nelze předjímat, za jak dlouho Nejvyšší soud o dovolání rozhodne. Většinou to trvá několik týdnů až měsíců. Drtivou většinu dovolání v trestních věcech soud odmítá.

Královéhradecký krajský soud původně uložil Cimbálovi doživotí. Vrchní soud v Praze pak trest zmírnil. Trest si má pachatel odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Tragická událost se stala 2. července 2005 v odpoledních hodinách. Cimbál stopařce zastavil, poté ji v autě pokoušel osahávat. Stopařka se však bránila. Začal ji tedy bít a pořezal ji na stehně a na břiše.

U silnice ve směru na Keteň ji vytáhl z vozu a v příkopu jí bodnořezným nástrojem způsobil 33 centimetrů dlouhou řeznou ránu na krku. Žena vykrvácela. Zranění bylo tak vážné, že by její smrt neodvrátila ani okamžitá pomoc lékaře. Podle soudů Cimbál dívku zavraždil z obavy, že by prozradila jeho předchozí jednání. Podle pravomocného verdiktu tak jednal ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky.

Po pachateli vraždy východočeští policisté pátrali několik let, podezřelého zatkli až v roce 2008. Policii na stopu navedl Cimbálův známý, který nahlásil, že se mu obžalovaný svěřil s tím, že dívku zavraždil. Cimbál pak před soudem tvrdil, že kamarádovi lhal a informace čerpal z televizního zpravodajství.

Tagy: soud odvolání

Zdroje: ČTK