Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Volby do Senátu skončily. Účast byla tristní

Volby do Senátu skončily. Účast byla tristní
Výsledky senátních voleb proto budou sečtené rychle, například před dvěma lety bylo za dvě hodiny sečteno 99,9 % okrsků. | zdroj: Profimedia.cz

Češi rozhodli o novém složení horní komory Parlamentu v celkem 27 obvodech. Druhé kolo voleb začalo v pátek a volební místnosti se uzavřely v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. K volbám přišlo pouze 15 procent oprávněných voličů.

Po 14. hodině se volební místnosti uzavřely a začalo sčítání hlasů v lokálních volebních komisích. Výsledky proto budou sečtené rychle, například před dvěma lety bylo za dvě hodiny sečteno 99,9 % okrsků.

Na výběr měli voliči z 54 kandidátů, kterým dali před týdnem v jednotlivých obvodech nejvíce hlasů.

První volební kolo vyhrála ČSSD, která má své kandidáty ve 19 obvodech. K jejich nejčastějším soupeřům patří lidovci, kteří mají ve hře celkem devět kandidátů stejně jako vládní hnutí ANO. Občanští demokraté se do finále dostali v sedmi obvodech, zástupci TOP 09 a hnutí Starostů celkem v šesti.

Z 54 finalistů je celkem osm žen. Pokud by vyhrály všechny, počet senátorek by mohly zvýšit na 19. Z finalistek křeslo v horní komoře obhajují Alena Gajdůšková a Dagmar Zvěřinová (obě ČSSD).

Že Češi o volby do Senátu nemají zájem, reflektoval i prezident Miloš Zeman, který "svého" zástupce vybral už v pátek na pražských Lužinách. "Zájem voličů je nedostatečný. Neočekávám sice, že se výsledky nějakým způsobem odrazí na vládní úrovni, nicméně jsou důležité. Už mnoho let opakuji: volební povinnost. Téměř nikdo neví, že volební povinnost byla za Masarykovy první republiky, téměř nikdo neví, že volební povinnost je třeba v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii," nastínil Zeman recept, jak obyvatele přitáhnout k volebním urnám.

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,130 26,210
USD 21,530 21,670
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma