Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Vojtěch: Mrzí mě, že mnoho lidí na zahájení festivalu nemělo respirátory

Vojtěch: Mrzí mě, že mnoho lidí na zahájení festivalu nemělo respirátory
„Možná u té první zahajovací projekce to nebylo úplně ideální, ale pak jsem se účastnil standardních filmových projekcí, byl jsem asi na dvou nebo na třech filmech, a musím říci, že prakticky všichni měli nasazený respirátor v průběhu představení,“ řekl Vojtěch. | zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes vyjádřil lítost nad tím, že většina lidí neměla při zahajovacím promítání karlovarského filmového festivalu ve Velkém sále hotelu Thermal respirátor.

On s manželkou ho podle svých slov měl. Incidentem by se měla zabývat krajská hygienická stanice, řekl novinářům.

Na absenci ochrany dýchacích cest u hostů úvodního ceremoniálu upozornil na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar i některá média. Podle Vojtěcha skutečně mnoho lidí ochranu dýchacích cest nemělo. „Na jednu stranu je to ale na odpovědnosti každého, jak k tomu přistoupí,“ uvedl.

„Možná u té první zahajovací projekce to nebylo úplně ideální, ale pak jsem se účastnil standardních filmových projekcí, byl jsem asi na dvou nebo na třech filmech, a musím říci, že prakticky všichni měli nasazený respirátor v průběhu představení,“ řekl Vojtěch.

Organizátoři během festivalu podle něj dostatečně dbají na dodržování opatření. „Jsem tu třetí den, účastnil jsem se i filmových projekcí a musím říci, že organizace je velmi dobrá,“ uvedl Vojtěch.

Ministr oceňuje také pravidlo nošení pásek, které dokládají bezinfekčnost. Návštěvník musí doložit potvrzení o negativním testu, prodělání nemoci nebo ukončeném očkování. Kontrolu pásek a dodržování dalších opatření bude zajišťovat stovka pracovníků festivalu.

Festivalové očkování

Lidé se na festivalu v Karlových Varech mohou nechat otestovat i očkovat. Za dva dny zdravotníci provedli 3000 antigenních testů, zatím žádný z nich nevyšel jako pozitivní. Zájem o vakcíny předčil očekávání organizátorů, řekla dnes ČTK krajská koordinátorka očkování a lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice Dagmar Uhlíková.

Dosud si pro vakcínu od pátečního poledne přišlo 68 lidí. „Vidíme, jak klesá zájem o očkování. Naše nemocnice garantuje očkovací místo v KV Aréně, bohužel je tam propastný rozdíl mezi osmi až deseti týdny. Takže mě to mile překvapilo,“ řekla Uhlíková. Číslo podle ní pravděpodobně ještě poroste. Již nyní někteří lidé projevili zájem o očkování, až budou z festivalu odjíždět.

Nejčastěji podle koordinátorky přichází jednotlivec nebo manželský pár, a to napříč věkovým spektrem. Zásadní výhodou pro ně je, že se tam aplikuje jednorázová vakcína, a nemusí se starat o druhou dávku. Usnadnění pro ně je i to, že se nemusí dopředu registrovat.

Organizátoři se snaží návštěvníky sami motivovat, snaží se je oslovovat a vysvětlovat výhody očkování. „Jsou tu například lidé, kteří si řekli, že se chtějí naočkovat, ale spíše to odkládali, protože nebylo kde a nechtěli se registrovat. A tím, že je to tady právě bez té registrace, tak bylo pár lidí, kteří se k tomu na místě rozhodli,“ popsal svoji zkušenost Ivo Lukáč za Karlovarskou krajskou nemocnici.

Lidé neočkovaní nebo ti, kteří v posledních 180 dnech neprodělali onemocnění covid-19, se musí ve vnitřních prostorech festivalu prokazovat negativním výsledkem antigenního testu. Otestovat se mohou ve Smetanových sadech a v hotelu Pupp. Místa jsou otevřena po celou dobu festivalu, výsledky mají lidé k dispozici do dvou hodin. I přes velkou poptávku po testech jsou podle koordinátorky stále ještě volné termíny. Pracovníci festivalu, kterých je letos asi 1500, se mohou od minulého týdne otestovat v Thermalu.

Zdroje: