Dnes je čtvrtek 28. září 2023., Svátek má Václav
Počasí dnes 25°C Polojasno

Vláda vymyslela, parlament odkýval, Pavel podepsal: Nafta bude od úterý dražší

Vláda vymyslela, parlament odkýval, Pavel podepsal: Nafta bude od úterý dražší
Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Spotřební daň z nafty se zvýší o 1,50 Kč/litr. Novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu zvyšuje na úroveň platnou do loňského června, v pátek podepsal prezident Petr Pavel. Informaci z webu Poslanecké sněmovny potvrdil mluvčí předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) Martin Churavý. Novela dnes vyšla ve Sbírce zákonů, zvýšení tak nastane od úterý.

Podle odhadů může zdražit litr nafty o 1,80 Kč, protože zvýšením spotřební daně se zvýší část ceny připadající na daň z přidané hodnoty. Snížení sazby daně loni navrhla vláda kvůli tehdejším vysokým cenám, aby hlavně ulevila dopravcům. Snížená sazba měla původně platit do konce letošního roku. Na původní úroveň se tak vrací o několik měsíců dřív. Vláda to zdůvodňuje hlavně zlevněním nafty a také snahou získat víc peněz do státního rozpočtu.

Zvýšení sazby by mělo státu přinést za každý měsíc asi 800 milionů korun navíc, z toho 727 milionů korun by podle ministerstva financí mělo jít do státního rozpočtu a 73 milionů korun do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Vláda v důvodové zprávě argumentuje, že i kdyby prodejci promítli plně do ceny navýšenou sazbu daně, bude cena nafty v tuzemsku stále nižší, nebo porovnatelná ve srovnání s okolními státy. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) například v Senátu zdůrazňoval, že nejde o zvýšení daně, ale o její návrat na původní hodnotu. Argumentoval také tím, že naftu tankují v tuzemsku i zahraniční řidiči, kterým tato úleva nebyla určena. Odmítl, že by zvýšení daně a následný růst ceny poškozovaly dopravce.

Vláda předložila poslancům návrh novely zákona o spotřebních daních letos 5. května. Navrhovala, aby sněmovna zvýšení schválila zrychleně již v prvním čtení. Tento postup ale vetovala sněmovní opozice. Sněmovna zákon schválila 13. července. Senát ho schválil minulý čtvrtek.

Ceny pohonných hmot loni začaly skokově narůstat po zahájení útoku ruské armády na Ukrajinu na konci února 2022. Letos pohonné hmoty nejprve od začátku února zlevňovaly, zhruba od konce května pozvolna stoupaly. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl již začátkem května, že když vláda přišla loni se snížením spotřební daně, pohybovaly se ceny nafty kolem 44 korun, zatímco letos se blížily 30 korunám za litr.

Podle údajů společnosti CCS z minulého týdne stál litr nafty v průměru 32,74 Kč, což je o 16 haléřů víc než před týdnem. Současná cena nafty je nejvyšší zhruba za poslední dva a půl měsíce. Podobně je na tom i benzin, který byl naposledy dražší na konci dubna.

Zvýšení spotřební daně z nafty ohrozí české silniční dopravce, tvrdí sdružení

Zvýšení spotřební daně z nafty ohrozí české nákladní silniční dopravce, zejména vzhledem k polské konkurenci. Pokud zahraniční dopravci vytlačí české firmy, bude to mít negativní vliv na státní rozpočet, uvedlo dnes sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia.

České silniční dopravce zvýšení spotřební daně z nafty podle mluvčího sdružení Martina Felixe znevýhodní zejména v soutěži se zahraničními konkurenty. "Snížení daně nám velmi pomohlo, teď se naopak dostaneme na vyšší úroveň, což pro české dopravce bude v tendrech, kde se hraje o halíře, znamenat handicap," uvedl.

Nejde podle něj pouze o polské dopravce, ale také rumunské či bulharské. Řekl, že pokud zahraniční dopravci vytlačí ty české, dopadne to i na státní kasu. "Český dopravce zaplatí na daních a odvodech průměrně 800.000 až milion korun ročně, zatímco zahraniční zde nechá pouze zhruba 70.000 Kč za mýto," dodal.

Ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek uvedl, že zvýšení spotřební daně z nafty českým dopravcům na konkurenceschopnosti rozhodně nepřidá. "Ani přínos do rozpočtu není úměrný zvýšení daně, což je dáno charakterem dálkové nákladní dopravy. Nyní je tato daň na téměř minimální úrovni stanovené Evropskou unií, což platí i pro některé okolní státy. Zvýšením sazby tak budou čeští dopravci zčásti znevýhodněni oproti zahraniční konkurenci," dodal.

Zdroje: