Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Vláda vyhlásí boj špekům. Chce zdražit nezdravé potraviny

Vláda vyhlásí boj špekům. Chce zdražit nezdravé potraviny
Obezita je i v Česku vážný problém, ministerstvo zdravotnictví s ní chce bojovat zdražováním. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v rámci tzv. Národní strategie ochrany a podpory zdraví, že formou přirážek zdraží nezdravé potraviny. Ministerstvo chce tímto způsobem bojovat s obezitou, která je příčinou některých smrtelných neinfekčních chorob, jako jsou srdeční onemocnění, nebo nemoci dýchacích cest. Kromě toho chce resort zdravotnictví mnohem více informovat veřejnost o zdravé výživě. 

Úřad Svatopluka Němečka chce na nové strategii ochrany zdraví intenzivně spolupracovat s ministerstvem financí. "Ministerstvo financí může využít spektra ekonomických nástrojů, včetně úpravy cen potravin například spravedlivým nastavením přirážek k cenám potravin s ohledem na vhodné potraviny," tvrdí se ve zprávě k Národní strategii, kterou ministerstvo zdravotnictví poslalo do připomínkového řízení.

Ministerstvo zdůrazňuje, že "jasným nastavením jednotlivých přirážek (bonusy, zadní a přední marže apod.) k cenám potravin nebudou znevýhodňovány jednotlivé potraviny nebo výrobci podle volby obchodníka, ale naopak dojde k transparentní tvorbě cen s pozitivním dopadem na celou populaci." 

České ministerstvo tak razí stejný přístup, jaký před rokem zvolilo Maďarsko, které na přesolené a přeslazené potraviny uvalilo daň, známou jako hranolková nebo hamburgerová daň. Kromě toho chce ministerstvo zdravotnictví svůj boj s obezitou podpořit i vytvořením databáze nutričních hodnot potravin a zvýšení informovanosti o zdravé výživě na základních a středních školách. 

Zdroje: