Dnes je sobota 23. listopadu 2024., Svátek má Klement
Počasí dnes 1°C Polojasno

Vláda schválila zákon o podpoře bydlení, má ochránit lidi ohrožené bytovou nouzí

Vláda schválila zákon o podpoře bydlení, má ochránit lidi ohrožené bytovou nouzí
Dosáhnete na něj i s daní? | zdroj: Profimedia

Vláda dnes schválila zákon o podpoře bydlení, který má vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí. Takových lidí je v Česku až 1,6 milionu. Zákon se podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zaměřuje především na rodiny s dětmi a seniory, u kterých nejvíce hrozí ztráta běžného bydlení, uvedlo v tiskové zprávě. Spolu s tím vláda také schválila pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který umožní pronajímatelům jednodušší vystěhovávání problémových nájemníků.

Jedním z hlavních cílů zákona je podle MMR postupně snižovat počet lidí v bytové nouzi ze současných 154.000. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi. "Zákon o podpoře bydlení cílí na pomoc rodinám i jednotlivcům, kteří i v důsledku dopadů mnoha krizí, jimiž naše země v uplynulých letech prošla, stále častěji řeší problémy s udržením nebo i získáním bydlení," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda si od předpisu slibuje také úspory na nákladech spojených s bytovou krizí. Ty podle ní z veřejných rozpočtů ročně převyšují čtyři miliardy korun.

Zákon tak počítá například se vznikem kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi, dále asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy.

Mechanismy, které zákon zavádí, by podle Jurečky měly vést k omezení počtu dětí v azylových domech nebo seniorů v ubytovnách. Pomoci má podle Jurečky při hledání bydlení také dětem odcházejícím z ústavní péče nebo zdravotně postiženým. "To všechno jsou skupiny, které dnes končí v lepším případě v zařízeních, jejichž provoz nás stojí násobně víc než podpora při získání bydlení a následné zabydlení. V horším případě končí tito lidé na ulici, kde stát potom hradí zvýšené náklady v rámci zdravotní péče a výjezdů záchranných složek," dodal Jurečka.

Vláda dnes při projednávání zákona schválila pozměňovací návrh, který podle Blažka umožní pronajímatelům jednodušší vystěhování problémových nájemníků takzvaným rozkazem k vyklizení. Cílem je zkrácení a především zjednodušení řízení před soudem.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) zdůraznil, že zákon byl připravován ve spolupráci se zástupci samospráv a neziskového sektoru. "Zákon o podpoře bydlení je dlouhodobá systémová změna, kterou nemá smysl chystat na jediné volební období. Z toho důvodu pro nás bylo důležité najít společnou řeč a získat co nejširší podporu mezi různými partnery," podotkl Bartoš.

Schválení zákona ocenila iniciativa Za bydlení. "Vnímáme to jako klíčový milník v řešení bytové nouze," uvedl její mluvčí Mikoláš Opletal. Podle něj se na zákon čeká už několik let, iniciativa proto varovala před dalším protahováním schvalovacího procesu.

"Počet lidí v bytové nouzi neustále roste. V kontextu covidové pandemie a ruské agrese na Ukrajině se nedostupnost bydlení dále prohloubila. Myslím, že je adekvátní používat označení krize bydlení, aby vláda začala situaci konečně co nejrychleji a účinně řešit,” řekla spoluzakladatelka Architektů bez hranic Karolína Kripnerová. Podle vedoucí sociálních služeb Člověka v tísní Kateřiny Dosoudilové je předpis kvalitní a doufá v rychlé přijetí i v Parlamentu.

Návrh zákona o podpoře v bydlení je součástí takzvané reformy Bydlení pro život prosazované MMR, jejímž cílem je krom jiného také zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů.

Zdroje: