Vláda pozastaví ratifikaci "protipirátské" dohody ACTA, chce její analýzu

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Premiér Petr Nečas dnes oznámil, že vláda pozastaví schvalování mezinárodní obchodní dohody proti padělatelství známé pod zkratkou ACTA. Kabinet chce ještě analyzovat její dopady na životy občanů ČR. Česko se tak k dohodě postavilo podobně jako Polsko, které pozdržení ratifikace oznámilo v pátek.

Přistoupit k mezinárodní smlouvě ACTA zatím neplánuje Slovensko, které dohodu na rozdíl od většiny států EU nepodepsalo. Svůj odpor ke smlouvě již poněkolikáté vyjádřili hackeři, kteří o víkendu získali osobní údaje tisíců členů vládní ODS.

Vláda podle Nečase nechce "v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím". Kabinet proto bude věc analyzovat, vyžádá si také názory externích odborníků. "Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě," vysvětlil Nečas.

Hackeři podruhé zaútočili na ODS

Proti smlouvě se zvedla mezinárodní vlna odporu. Lidé demonstrovali v ulicích i na internetu. Vadí jim, že podle nich dokument omezí svobodu na celosvětové počítačové síti. Hackeři podruhé v krátké době zaútočili na ODS. Tentokrát se jim podařilo získat osobní data členů strany, která pak rozeslali médiím společně s prohlášením vyzývajícím k odmítnutí ACTA. Vládní strana chce kvůli úniku údajů podat trestní oznámení, neboť podle ní šlo o kriminální čin.

Premiér dnes útok hackerů na web své ODS odsoudil. Podle něj ukazuje, že v tomto případě nešlo o boj za svobodu internetu, ale o aktivity, které porušují zákony a mají kriminální charakter. Nečas uvedl, že strana pravděpodobně přijme určitá opatření, aby se podobný útok příště nezdařil.

Pozastavení ratifikace dnes přivítali odpůrci smlouvy. "Určitě je to úspěch," komentoval Nečasovo rozhodnutí místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Strana je podle něj připravena se podílet na dalších analýzách ACTA. Advokát Vratislav Urbášek poznamenal, že není optimální, když se vláda snaží analyzovat dopady smlouvy až poté, co byla podepsána.

Dohoda obsahuje množství nepřesností

Úmysl zatím nepřistoupit k mezinárodní smlouvě proti padělání dnes oznámilo Slovensko. Jeho ministerstvo hospodářství přípravy na schválení dokumentu přerušilo, nejprve o něm hodlá uspořádat veřejnou diskusi. "Dohoda ACTA a její aplikace obsahuje množství nepřesností. Nepodpořím dohodu, která by mohla jakkoliv oklešťovat základní práva a svobody," uvedl slovenský ministr hospodářství Juraj Miškov.

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Dohoda začne v ČR platit, když ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.

Tagy: Vláda acta

Zdroje: ČTK