Viníci chemické katastrofy v Bhópálu dostali jen dva roky

- Aktuality autor: red

Indický místní soud v pondělí odsoudil ke dvěma letům vězení sedm indických manažerů pobočky americké firmy Union Carbide za podíl na zřejmě největší průmyslové katastrofě světa, jež si v Bhópálu v roce 1984 vyžádala tisíce obětí.

Filiálka dostala malou pokutu v přepočtu 228 tisíc korun. Jde o vůbec první rozsudek vynesený v tomto více než 25 let starém případu. 

Podle soudu ve středoindickém městě Bhópál se zmíněných sedm osob a indická pobočka firmy dopustily nedbalosti, když se jim nepodařilo zabránit úniku jedovatých plynů z bhópálské továrny na pesticidy. 

"Každý z viníků dostal trest dva roky vězení a pokutu ve výši 2100 dolarů (45000 korun)," citovala agentura AFP nejmenovaný soudní zdroj. Dceřinou společnost Union Carbide soud podle agentury Reuters potrestal pokutou 10600 dolarů. 

Nejvýše postaveným člověkem mezi odsouzenými je tehdejší šéf indické pobočky Union Carbide, pětaosmdesátiletý podnikatel Kéšav Mahindra, který v současnosti stojí v čele přední indické automobilky Mahindra & Mahindra vyrábějící traktory a užitková vozidla. 

Podle tiskových agentur je velká pravděpodobnost, že se odsouzení proti verdiktu odvolají k vyššímu soudu, což v rozvleklém indickém soudním systému může znamenat pokračování procesu další řadu let. 

V Bhópálu se sešla velká skupina přeživších a příbuzných neštěstí a bojovníků za lidská práva, kteří protestovali proti nízkému trestu pro usvědčené a kritizovali délku soudního procesu, jenž se táhne přes 20 let. 

Neštěstí, k němuž došlo v noci z 2. na 3. prosince 1984, si bezprostředně a během prvního týdne vyžádalo na 8000 mrtvých a dalších asi 15000 lidí zemřelo v následujících letech. 

Následky otravy trpí přes 100000 lidí a další nemocní přibývají, protože nyní opuštěné místo někdejší továrny dodnes není vyčištěno. Aktivisté upozorňují, že v oblasti Bhópálu se rodí velký počet zdravotně postižených dětí, je zde také zvýšený výskyt rakoviny, cukrovky a dalších chorob. 

Indické úřady již v roce 1987 z tragédie obvinily 12 subjektů, osm indických představitelů firmy, tehdejšího šéfa společnosti Union Carbide Warrena Andersona, firmu Union Carbide a dvě její dceřiné společnosti. Sedm z osmi obviněných Indů bylo odsouzeno, osmý je již po smrti. 

Šéf společnosti Union Carbide Warren Anderson byl po neštěstí krátce vzat v Indii do vazby, ale po propuštění na kauci odjel do USA a k soudu už se nedostavil. Bhópálský soud na něj znovu vydal zatykač loni v létě a zároveň nařídil indické vládě, aby usilovala o jeho vydání ze Spojených států. 

Firma Union Carbide zaplatila indické vládě v roce 1989 jako odškodné jednorázovou částku 470 milionů dolarů. V roce 2001 firmu koupil koncern Dow Chemical, který tvrdí, že zaplacením kompenzace byl problém urovnán.

Zdroje: ČTK