Cisterna s kyselinou a louhem havarovala, únik látek ohrožuje okolí

- Aktuality autor: red

Mezi Čechticemi a Novými Práchňany na Benešovsku v pondělí dopoledne havarovalo nákladní auto s cisternou, které převáželo kyselinu chlorovodíkovou a louh.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nikdo nebyl při nehodě zraněn. Z auta uniklo asi 200 až 300 litrů kyseliny. Silnice je uzavřena, řekla mluvčí benešovské policie Diana Škvorová.

Podle ředitele benešovských hasičů Josefa Setničky auto převáželo asi 2500 litrů tekutých a 2500 kilogramů tuhých chemických látek. Jelo směrem od Čechtic na Lukavec. Zřejmě dostalo smyk, přejelo do protisměru a převrátilo se na bok do příkopu. Část chemikálií z něj vypadla. 

Nehoda se podle Setničky stala v polích za vesnicemi na rozhraní kraje Středočeského a Vysočina. Na místo jako první dorazili hasiči z Vysočiny, Středočeši je pak vystřídali.

Zasahovali v ochranných oblecích, protože se nevědělo, nakolik je okolí zamořeno nebezpečnými látkami. Kanystry a nádrž se zachycenou unikající chemikálií vynesli z havarovaného auta a vyskládali na vozovku. Dokud tyto látky odborná firma neodveze, bude silnice uzavřena, dodal Setnička. 

Dopady havárie na životní prostředí ještě nejsou známy. "Vyjeli tam naši pracovníci, zatím ale žádné informace od nich nemáme," řekla Jana Cvrčková z odboru životního prostředí vlašimské radnice. Policie dopravu odklání na objízdné trasy. Jak dlouho omezení potrvá, se zatím neví.

Zdroje: ČTK