Vězňům ve Vietnamu odložili tresty smrti kvůli nedostatku smrtících injekcí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Stovky vězňů ve vietnamských celách smrti se dočkaly nečekaného odkladu trestu. Může za něj nedostatek látek do smrtících injekcí, jimiž se má v zemi od loňského roku popravovat, napsala dnes agentura Reuters.

Od loňského července měly smrtící injekce nahradit dosud praktikovanou popravu zastřelením, aby se zmírnilo utrpení odsouzených. Od té doby ale nebyl nikdo popraven, protože není čím.

"Od loňského roku nebylo možné provést popravu více než 400 odsouzených. Více než sto z nich přitom už má vyřízené všechno papírování," řekl náměstek ministerstva vnitra místnímu tisku. "Jejich popravy jsou odloženy kvůli čekání na smrtící látku, která zatím není k dispozici," dodal s tím, že dovoz neupřesněné smrtící látky se "ukázal jako komplikovaný".

Podobné problémy mají i americké státy, v nichž se popravuje smrtící injekcí. Například Oklahoma tento měsíc oznámila, že má už jen jedinou poslední dávku v Evropě vyráběné látky pentobarbital, která je klíčovou složkou smrtící směsi. Jedním z důvodů je rozhodnutí EU zakázat prodej látek k podobným účelům, protože Evropská unie s trestem smrti nesouhlasí.

Tagy: trest Vietnam vězni injekce

Zdroje: ČTK