Velká exploze odstartovala výstavbu observatoře v poušti Atacama

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Výstavba nové observatoře na chilské hoře Las Campanas začala dnes velkou explozí, dělníci totiž v rámci terénních úprav vrch kopce odstřelili. Na svém webu o tom informoval list The Washinton Post. Nový vědecký komplex za 700 milionů dolarů (bezmála 13 miliard korun) doplní současné vědecké pracoviště, které na tomto místě funguje od roku 1971.

Poloha budoucího teleskopu v poušti Atacama je ideální díky nadmořské výšce 2600 metrů a 300 slunečných dnů v roce. Nové zařízení s názvem Obří Magellanův dalekohled (Giant Magellan Telescope, GMT) bude vybaveno šesti obřími zrcadly o celkovém průměru 25 metrů. Po svém dokončení v roce 2018 bude desetkrát výkonnější než Hubbleův vesmírný teleskop, což z něj udělá ideální zařízení pro sledování objektů hluboko ve vesmíru.

Zahájení stavby, po kterém dělníky čekají zdlouhavé práce při úpravě terénu, se neobešlo bez problémů. "Byla tam špatná pojistka," prohlásil jistý chilský zástupce. "Vybuchlo to o půldruhé minuty dříve, takže jsme nemohli odpočítávat."

Hledání temné hmoty

Jedním z úkolů GMT bude pátrat po temné hmotě, hypotetické formě hmoty, a po temné energii. Ta, někdy označovaná jako skrytá energie, je rovnoměrně rozložena v prostoru a je součástí teorií zrychlování rozpínání vesmíru.

GMT není jediným obřím teleskopem, na který se vědci mohou těšit. Evropská jižní observatoř (ESO) plánuje dokonce ještě větší zařízení s názvem Evropský extrémně velký dalekohled (E-ELT), který se shodou okolností bude stavět poblíž GMT. Primární zrcadlo E-ELT má mít podle projektové dokumentace průměr 39,3 metru.

Chile je mezi odborníky považováno za ráj pro astronomy. Ve vysoce položených oblastech pouště, kde je čisté ovzduší a světelné znečištění minimální, zde ESO má několik velkých teleskopů.

Tagy: exploze Chile

Zdroje: ČTK