Vedra v Indii mají už 500 obětí. Lidé se chodí ochladit do obchodních center

- Aktuality autor: roj

Vedra v jihovýchodní Indii atakují hranici 50 °C, podle místních úřadů na úžeh a dehydrataci zemřelo už nejméně 500 lidí. Kdo může, snaží se ochladit třeba v klimatizovaných obchodních centrech nebo v metru, píše deník The Guardian.

Indii trápí silná vlna veder, zemřelo několik set lidí

Indii trápí silná vlna veder, zemřelo několik set lidí,zdroj: Profimedia.cz

Nejvyšší teploty zaznamenali meteorologové ve městě Allahabad na severu země, kde rtuť teploměru v neděli vyšplhala na 47,7 °C, v hlavním městě Dillí naměřili 43,5 °C. Většina mrtvých pochází z venkovských oblastí na jihu země. Místní úřady již slíbily odškodné tisíc liber (38 600 korun) pozůstalým po obětech veder.

Očekává se, že velká vedra a sucho budou Indii trápit do konce května, poté by měly přinést alespoň částečnou úlevu monzunové deště. Do té doby úřady varují lidi, aby dodržovali pitný režim a co nejméně se zdržovali venku. V Kalkatě například taxikář odmítli jezdit mezi 11. a 16. hodinou poté, co jeden z nich v autě zemřel na přehřátí.

Vedra s sebou přinášejí i výpadky proudu po celé zemi. Lidé proto často hledají ochlazení v klimatizovaných obchodních centrech, která jsou vybavena vlastními generátory. V metropoli pak místní nacházejí útočiště před počasím v metru. 

Tagy: Indie zahraničí meteorologie teplé počasí

Zdroje: The Guardian