Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Vědci vyrobili nejrychlejší kameru na světě. Dokáže zachytit i vedení tepla

Vědci vyrobili nejrychlejší kameru na světě. Dokáže zachytit i vedení tepla
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Japonští vědci vyrobili nejrychlejší kameru na světě. Výsledky své práce zveřejnili v časopise Nature Photonics. Přístroj umí za vteřinu dělat 4,4 bilionu snímků v rozlišení 450 na 450 pixelů – tedy tisíckrát víc, než umožňovaly dosud nejvýkonnější kamery. 

Pro srovnání, pokud byste s takovou kamerou natočili jednu jedinou vteřinu a poté si záznam pustili v obvyklých 30 snímcích za sekundu, trvalo by vám jeho shlédnutí neuvěřitelných 4 tisíce let.

Odborníci v kameře využili metodu femtofotografie, která v poslední době získává na popularitě. Je založena na omezení rychlosti šíření světla a umožňuje tak pořídit větší počet snímků v krátkém časovém intervalu.

V kameře je femtosekundový laser, který vypouští krátké impulsy trvající méně než sto pikosekund. Impulsy se po odrazu od předmětů vrací zpět do kamery, která je zpracovává s pomocí speciálního algoritmu.

Kamera je poněkud větší, zabírá několik metrů čtverečních. Vědci plánují, že ji časem zmenší. Využívat by ji chtěli například ke studiu dynamiky plazmy, šíření vibrací, vedení tepla a řady dalších jevů.

Zdroje: