Ve Vrběticích vybuchl další muniční sklad

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 12. 2014 20:12) - Aktuality autor: var

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku ve středu ráno vybuchl další muniční sklad. Kvůli neřízeným výbuchům budou evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Uzavřena bude silnice z Vlachovic, pod které Vrbětice patří, na Haluzice a Slavičín. Lidé z okolních obcí informovali na sociálních sítích o neustávající sérii výbuchů. 

Muniční sklad ve Vrběticích stále skrývá nová překvapení

Muniční sklad ve Vrběticích stále skrývá nová překvapení,zdroj: isifa/MAFRA/Zdeněk Němec

Od rána se ve Vrběticích ozvalo kolem dvaceti explozí a další detonace pokračují.

Na mítinku oznámil ministr vnitra Milan Chovanec, že může jít i o samovolné výbuchy spojené s mrazivým počasím. Příčiny nicméně zatím nejsou objasněny. "Nevíme, zda jde o explozi z epicentra původního výbuchu, či zda vybuchuje munice, která je rozeseta po areálu v nebývalém množství," popsal Chovanec. 

 Spekulace, že vybuchl jiný sklad než v říjnu, nelze podle něj v tuto chvíli ani vyvrátit, ani potvrdit. Klimatické podmínky totiž neumožňují, aby nad rozsáhlý areál vzlétla helikoptéra. "Výbuch šel směrem k původnímu epicentru, ale za ním jsou i další objekty. Byl tam viditelný požár. Počkejme do odpoledne, nechci spekulovat," řekl ministr. Skutečnost, že šlo o další muniční sklad, vzdálený zhruba 150 metrů do původního epicentra výbuchů, během dne potvrdil ministr obrany Martin Stropnický.

Ve vrbětickém areálu muničních skladů se dosud poslední neřízený výbuch ozval před půlnocí ve středu 12. listopadu. Pyrotechnici stanovili sedmidenní lhůtu bez náhodných detonací, po jejímž uplynutí začali připravovat areál na odvoz uskladněné munice. V neděli dokončili úklid okolí komunikací a skladů tak, aby odvoz nebezpečného materiálu mohl začít.

Část munice, které je v areálu asi 7000 tun, mají odvážet firmy, které mají v areálu pronajaté sklady. Něco si mají odvézt zákazníci, kteří munici nakoupili. Zbytek je připraven zajistit stát. Munice by se měla převézt do skladu v Květné na Svitavsku, kam se vejde asi 2800 tun. 

Muniční sklad, který vybuchl, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů.

Tagy: Česká republika muniční sklad průmyslové havárie Vrbětice zbraně a munice

Zdroje: ČTK