Ve věku 95 let zemřel scenárista a režisér Jiří Krejčík

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ve věku 95 let zemřel ve čtvrtek v pražské nemocnici scenárista a režisér Jiří Krejčík. Informovala o tom režisérova rodina. Krejčík začínal u filmu za druhé světové války jako statista na Barrandově a s režií pak u krátkometrážních snímků. Mezi jeho nejznámější filmy patří například Vyšší princip, Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány či Božská Ema. 

Jiří Krejčík

Jiří Krejčík,zdroj: kviff.com

Prvním Krejčíkovým hraným filmem byl nerudovský Týden v tichém domě (1947), ale větší pozornost vzbudil až v roce 1960 protektorátním dramatem Vyšší princip. Krejčík se podílel i na oblíbené dvoudílné komedii Císařův pekař a Pekařův císař jako spoluautor scénáře a režisér, ale film nakonec režíroval Martin Frič. V pozdějších letech si vyzkoušel i herectví, když se objevil v menších rolích v Menzelových Slavnostech sněžek jako řezník, který "všechno sežere", nebo jako lékař v Hřebejkových Pelíšcích. 

Za svoji filmovou tvorbu obdržel několik ocenění. Kromě Českého lva z roku 1999 za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu, převzal také například v roce 2001 medaili Za zásluhy a o dva roky později na karlovarském festivalu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. 

Zdroje: ČTK