USA nařídily evakuaci většiny personálu konzulátu v Pákistánu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americké ministerstvo zahraniční nařídilo evakuovat většinu personálu z konzulátu v severovýchodním pákistánském městě Láhaur kvůli teroristické hrozbě. Varovalo rovněž americké občany, aby necestovali do Pákistánu. 

Pákistánská policie (ilustrační fotografie)

Pákistánská policie (ilustrační fotografie),zdroj: Getty Images

"Máme informaci, kterou považujeme za dostatečně závažnou na to, abychom se rozhodli pro tento krok," citovala stanice CNN jednoho z pracovníků ministerstva. Evakuace se týká všech diplomatů kromě těch, kteří zajišťují službu pro naléhavé případy. Evakuovaní byli převezeni do Islámábádu. 

Ministerstvo rovněž doporučilo občanům USA, aby odložili cesty do Pákistánu, pokud nejsou důležité. Podle úředníků přítomnost několika zahraničních a domácích teroristických skupin v zemi představuje potenciální nebezpečí pro americké občany v Pákistánu. 

Ministerstvo nevylučuje, že hrozba v Láhauru souvisí s tou, kvůli níž USA tento týden uzavřely dvacítku svých zastupitelství na Blízkém východě a v severní Africe. Rozhodly se tak na základě zachyceného telefonického rozhovoru, v němž vůdcové teroristické sítě Al-Káida hovořili o přípravě teroristického útoku. "Stále pracujeme na tom, abychom zjistili, zda to spolu souvisí. Nemohou to vyloučit, zatím ale nemáme dostatek informací," sdělil k vazbě mezi evakuací v Pákistánu a předchozími bezpečnostními opatřeními zdroj CNN.

Zpřísněná opatření místních úřadů

Do Pákistánu se v minulosti uchýlily špičky Al-Káidy, v roce 2011 tam byl dopaden a zabit šéf sítě Usáma bin Ládin. Láhaur je základnou radikální islámské skupiny Laškare tajjaba, která je na americkém seznamu teroristických organizací.

Na bezpečnostní hrozbu reagovaly i místní úřady. Tento týden zpřísnily opatření v celé provincii Paňdžáb, jejímž střediskem je Láhaur, a rozmístily dodatečné hlídky k vjezdům do města. Pákistánská tajná služba získala informace o hrozbě útoky v době muslimského svátku íd al-fitr, který se slaví po postním měsíci ramadánu, tedy právě v těchto dnech. 

Informace o násilí přišla ráno z města Kvéta, která leží na západě Pákistánu. Ozbrojení muži tam postříleli devět lidí, když věřící vycházeli z mešity po ranní modlitbě. Útok, mířený na sunnitské muslimy, si vyžádal také zranění desítky osob. Ve čtvrtek v Kvétě zahynulo při útoku sebevražedného atentátníka 38 lidí.

Tagy: Pákistán

Zdroje: ČTK