Ve světě je víc než 50 milionů uprchlíků. Poprvé od 2. světové války

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Počet uprchlíků před násilím a nouzí poprvé od 2. světové války překročil hranici 50 milionů. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve zprávě pro rok 2013, kterou vydal při příležitosti pátečního Světového dne uprchlíků.

Uprchlíci před nemocnicí v súdánském Dárfúru

Uprchlíci před nemocnicí v súdánském Dárfúru,zdroj: Profimedia.cz

Na konci loňského roku bylo ve světě 51,2 milionu uprchlíků, žadatelů o azyl a vysídlenců ve vlastní zemi. To je o šest milionů víc než v roce 2012. Každý pátý běženec přitom musel v uplynulém roce opustit i hranice své vlasti. 

Za zvlášť znepokojující považuje OSN prudký nárůst počtu dětí na útěku. Poprvé od roku 2000 loni tvořily děti a mládež přes polovinu všech uprchlíků. Děti odloučené od rodičů pak loni samy podaly dohromady 25.300 žádostí o azyl, což je historický rekord. 

"Sledujeme tu enormní dopady válek, které nechtějí skončit", i marných snah o řešení konfliktů, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres. 

Příčinou výrazného růstu počtu uprchlíků je podle něj jednak dramatický nárůst počtu nových krizí - například v Jižním Súdánu, ve Středoafrické republice, na Ukrajině a v Iráku - jednak neřešení těch starých.

Většina konfliktů a uprchlických vln má politické příčiny, zdůraznil Guterres. "Vývoj ukazuje, že mezinárodní společenství má k dispozici jen omezené možnosti, jak konfliktům zabránit nebo jak nalézt rychlé řešení," řekl Guterres. 

Zvlášť dramatická je podle OSN situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Utečenců a vyhnanců výrazně přibylo také v Africe. 

Rada bezpečnosti OSN je prý v mnoha případech ochromena. Důsledkem je pak často chaos, v němž strany konfliktu mívají dojem, že mohou jednat bez jakýchkoli trestněprávních důsledků. 

Zdaleka největší část uprchlíků, nyní 86 procent, pochází podle OSN z rozvojových zemí. Největší počet jich našlo útočiště v Pákistánu, na konci loňského roku 1,6 milionu. Následují Írán a Libanon. 

 

Tagy: uprchlíci

Zdroje: ČTK