Včerejší výbuch v centru zničil hlavně knihovny a učebna

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Akademie věd, filmová fakulta Akademie múzických umění a Fakulta sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy sídlící v blízkosti pondělního výbuchu v centru Prahy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře. Škody na školách zatím nejsou vyčísleny, akademie je předběžně odhaduje na deset milionů korun. Všechny instituce čeká zasklívání oken a úklid. Školy zůstanou do příštího týdne zavřené, FSV prodloužila termín pro přihlášky k doktorskému studiu. ČTK to dnes řekli zástupci fakult a akademie. 

Výbuch v centru Prahy

Výbuch v centru Prahy,zdroj: Profimedia.cz

"Předběžně zástupce pojišťovny odhadl škody na deset milionů korun, jde o vnitřek budovy, fasády, střechu, vnitřní vybavení i vozidla, která stála na dvoře a podobně," řekl ředitel Střediska společných činností AV ČR Jiří Malý. 

Značně poškozeny jsou totiž vnitřní prostory budovy Akademie věd na Národní třídě, zejména v přízemí a prvním patře. V přízemí sídlí knihovna akademie a v prvním patře jsou kanceláře vedení AV. Podle Malého jsou zdevastovány hlavně ty prostory, které směřují do ulic Divadelní a Krocínova. 

"Nejde jen o rozbitá skla, ale i o porušené vnitřní příčky a vnitřní skleněné desky, ty popadaly a zranily poměrně dost osob. Situace uvnitř budovy je velmi deprimující," uvedl Malý. Vnější konstrukci budovy posoudil už v pondělí městský statik a je v pořádku. 

Nejvíce poškozená je knihovna

Opravy co nejdříve začnou také v budově Hollar fakulty sociálních věd. "Knihovna to odnesla asi úplně nejvíc. Knihy jsou zaprášené, popadaly skříně," řekl děkan Jakub Končelík univerzitnímu časopisu iForum. V největší posluchárně výbuch vyvrátil dveře. Zástupci školy dnes šli v doprovodu policie do budovy vyzvednout osobní věci studentů a kantorů, kteří je tam nechali ve zmatku po výbuchu. Pro věci se mohou postižení stavit v budově školy v Jinonicích. 

Na vyčíslování škod je podle Končelíka ještě brzy, teprve po zapnutí elektřiny se zjistí, jak byla poničena výpočetní technika. Škola také prodloužila termín pro podání přihlášek do doktorského a cizojazyčného studia. 

"Do budovy nesmíme, dokud tam oficiálně nebude ukončeno vyšetřování," uvedla tajemnice FAMU Viera Hladišová. Ke středečnímu státnímu svátku děkan beztak už dříve vyhlásil na čtvrtek a pátek volno, řádná výuka by proto měla být obnovena v pondělí. Škola už prý také objednala úklidovou službu a zasklení vyražených oken. 

Příčinou exploze v domě v Divadelní ulici byl zřejmě únik plynu. Výbuch zranil čtyři desítky lidí. Většina zranění byla lehkého charakteru, dva zranění stále zůstávají v nemocnici.

Tagy: výbuch v centru Prahy FAMU FSV Akademie věd

Zdroje: ČTK