V pražském Klementinu padl sto let starý teplotní rekord

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V pražském Klementinu padl více než sto let starý teplotní rekord pro dnešní den. Ve dvě hodiny odpolední zde naměřili 32,2 stupňů Celsia. Dosavadní historické maximum z roku 1885 tak bylo překonáno o tři desetiny stupně.

Teploměr (ilustrační foto)

Teploměr (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Teplotní rekordy stejně jako v neděli padaly na velké většině stanic po celé republice. Nejtepleji dnes bylo zatím v Plzni - Bolevci, kde se rtuť teploměru zastavila až na rovných 35 stupních, řekl ČTK Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

V Klementinu byl teplotní rekord překonán i v neděli, kdy se teplota vyšplhala na 33,6 stupně Celsia. V neděli nakonec rekordy padly na zhruba polovině stanic ze 135, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde naměřili 34,4 stupně Celsia.

Konečné statistiky z dneška zatím meteorologové nemají. Vzhledem k letnímu času totiž mohou teploty stoupat až zhruba do 17:30, upozornil Šimandl. 

Tropické počasí bude pokračovat i v úterý, kdy se očekávají ještě o stupeň vyšší teploty než dnes, řekl meteorolog. "Překonání teplotních rekordů pak bude záviset na tom, jaké mají na dané stanici maximum," poznamenal. Pro Klementinum má teplotní rekord pro 10. června hodnotu 33,0 stupňů Celsia, platný je od roku 1937.

Tagy: klementinum teplotní rekordy

Zdroje: ČTK