V pražské nemocnici zůstali tři lidé z havarovaného autobusu

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. Čtvrtý byl propuštěn domů už v neděli, řekla dnes mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Také stav českých turistů v brněnské Vojenské nemocnici není podle dnešních informací lékařů vážný. Dva pacienti budou moci do konce týdne domů.

Letoun se čtyřmi zraněnými přistál v Praze v neděli po 21:00. Mezi zraněnými byla i šedesátiletá žena, která utrpěla nejtěžší zranění.

"Byli k nám včera dopraveni čtyři pacienti. Po běžném zjištění zdravotního stavu bylo možné jednoho propustit do domácího ošetření, tři byli hospitalizováni, několikačetná zranění jsou vážná, nicméně nikdo není v ohrožení života," řekla mluvčí pražské nemocnice.

Psali jsme: Tragédie v Chorvatsku: Nemocnici v Gospiči opustila další žena

Z 20 turistů, kteří byli v neděli převezeni do vojenské nemocnice v Brně, jich 16 bylo po vyšetření propuštěno do ambulantního léčení. V nemocnici tak zůstali čtyři pacienti, jejich stav podle lékařů není vážný. Dva z nich budou do konce týdne propuštěni domů. Další dvojice kvůli zlomeninám končetin zůstane v nemocnici déle, řekl dnes primář chirurgie vojenské nemocnice Martin Stračar.

Na cestě zpět do Česka z nemocnice v chorvatském Gospiči je podle české konzulky v Rijece Jindry Malé další zraněná česká turistka. V tomto zdravotnickém zařízení zůstávají čtyři pacienti. Dvě turistky jsou na jednotce intenzivní péče a dvě na chirurgickém oddělení. Jedna z nich má rozsáhlé řezné rány na tváři, druhá by již nejspíše byla schopna převozu do ČR, ale čeká na svou matku, která je na JIP. Další pacientka podle Malé z nemocnice odjede zřejmě v úterý.

Zároveň se zlepšuje stav dvou těžce zraněných dívek, o které se starají lékaři v Záhřebu. Jejich ošetřující lékař řekl, že ta s lehčím zraněním nemá už zvýšenou teplotu. Její sestra, která při havárii utrpěl úraz mozku, je sice nadále v umělém spánku, ale začíná prý reagovat. Zatím podle lékaře není jasné, zda bude probouzena dnes nebo v úterý. S dívkami jsou jejich rodiče, kteří autobusem necestovali.

V současné době se jedná o tom, jakým způsobem přepravit další zraněné turisty do vlasti. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Karla Šrola zjišťují konzulární pracovníci v Chorvatsku, kolik turistů bude propuštěno a kdy. Na základně těchto údajů poté rozhodnou, jakým způsobem zraněné zpět do ČR přepraví. "Určitě počítáme s tím, že bychom těm lidem tam chtěli pomoci," uvedl Šrol.

Opět by mohl být využit vládní letecký speciál, pro menší množství lidí by pak zřejmě přijelo auto. "S ohledem na jejich zdravotní stav to musí být jedině velmi dobře vybavená sanitka," upřesnil Šrol. Způsob přepravy záleží na množství pacientů, kteří budou najednou propuštěni z nemocnice, i na konzultacích s lékaři. Vládní speciál by mohl domů přepravit zraněné dívky ze Záhřebské nemocnice. Jednotlivé případy již podle ministerstva zahraničí začaly řešit pojišťovny, u nichž jsou turisté pojištěni.

Příčina není známa

Představitelé České biskupské konference vyzvali k modlitbám za oběti sobotní dopravní nehody. "Čeští a moravští biskupové vyjadřují hlubokou soustrast všem rodinám, příbuzným a přátelům obětí tohoto dopravního neštěstí a ujišťují je o duchovní blízkosti a svých modlitbách," uvádí web biskupské konference.

Autobus havaroval v sobotu časně ráno na dálnici A1 ve střední části Chorvatska. Osm z 51 cestujících nehodu nepřežilo. Její příčina zatím není známa, v Chorvatsku se spekulovalo o tom, že řidič za volantem usnul.

Tagy: nehoda Dovolená Češi autobus mrtví

Zdroje: ČTK