V Nepálu sčítají volební hlasy, urny z hor dopravuje vrtulník

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Úředníci dnes zahájili sčítání hlasů po úterních parlamentních volbách v Nepálu. Podle zástupce tamní volební komise probíhá sčítání až na několik drobných půtek mezi kandidáty klidně a výsledky by měly být známy ve čtvrtek. Parlament vzešlý z hlasování bude mít za úkol vytvořit dlouho očekávanou novou ústavu.

Voleb se podle agentury AP zúčastnilo přes 70 procent z asi 12 milionů oprávněných voličů, čímž se tyto volby staly nejúspěšnějšími v nepálské historii. Urny s hlasy od rána míří do sčítacích center, hlasy již počítají komisaři v 31 ze 75 volebních okrsků. Volební urny z některých vzdálených okrsků v Himálaji dopravují ke sčítání vrtulníky, neboť cesty v tomto období blokuje sníh. 

Před některými sčítacími centry se shromáždili voliči a provolávali hesla na podporu svých kandidátů. K žádným vážnějším incidentům však zatím nedošlo. Násilnosti zato provázely úterní hlasování, při explozi v hlavním městě Káthmándú byli zraněni tři lidé včetně osmiletého chlapce. 

Kandidáty do voleb postavilo více než sto stran, které se ucházejí o celkem 601 míst v parlamentu. Hlavními favority jsou marxistická a leninská Komunistická strana Nepálu (CPN-UML), Nepálská kongresová strana a maoistická Nepálská komunistická strana (NCP-M). 

Maoisté zvítězili v minulých volbách v roce 2008, které byly prvními volbami po přechodu od království k republice. Několika vládám se však od té doby nepodařilo vytvořit novou ústavu, a ta proto nyní čeká až na nový parlament.

Tagy: Nepál

Zdroje: ČTK