Putin se vyslovil proti potlačování práv gayů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Proti šovinismu, utlačování menšin a poškozování práv homosexuálů se dnes v Kremlu důrazně vyslovil ruský prezident Vladimir Putin. "Ze žádného důvodu bychom ve společnosti neměli vyvolávat nevraživost vůči komukoli, a to ani vůči lidem s netradiční sexuální orientací," prohlásil šéf Kremlu, který letos v červnu podepsal kontroverzní zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží.

Demonstrace homosexuálů (ilustrační fotografie)

Demonstrace homosexuálů (ilustrační fotografie),zdroj: Getty Images

V besedě s představiteli ruských neparlamentních stran si Putin postěžoval, kolik kritiky se kvůli tomuto zákonu už sneslo na jeho hlavu. "Víte, že jsem si už musel vyslechnout leccos. Všechno, co jsme přitom v tomto směru ve vládě a parlamentu udělali, bylo spojeno jen s omezením propagace mezi nezletilci," dodal podle agentury ITAR-TASS prezident. 

Zákon zakazující propagaci homosexuality většina Rusů podporuje, ale v zahraničí vyvolal silné protesty. Řada celosvětově známých celebrit zákon otevřeně kritizovala, v některých západních zemích zazněly výzvy k bojkotu únorových zimních olympijských her v Soči. Mezinárodní olympijských výbor dal několikrát najevo, že očekává přísné respektování všech práv účastníků a návštěvníků olympiády bez ohledu na jejich orientaci. 

Obhájci zákona tvrdí, že osobního života gayů a leseb a jejich soužití se problematická právní norma nijak nedotýká. Protiargumenty kritiků ale posílil nedávný případ jistých novin v Chabarovsku na ruském Dálném východě, které se dostaly do problémů kvůli článkům o učiteli vyhozeném ze školy kvůli své sexuální orientaci. Cenzurní zásah proti autorům podle obhájců lidských práv ukazuje, že zákon v praxi slouží ke krytí šikany vůči příslušníkům homosexuální komunity.

Tagy: Rusko homosexualita

Zdroje: ČTK