V Německu kvůli nákaze zavřeli školu, EHEC má další oběť

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zmutovaná střevní bakterie EHEC se nevzdává, způsobuje stále další problémy. Německé úřady musely zavřít základní školu ve městě Altenbeken na západě země poté, co v ní několik žáků onemocnělo střevní chorobou vyvolávanou bakterií E.coli.

V Německu je hlášena další oběť této nákazy, zemřelo zde na ni tak už 47 lidí; další obětí potvrzenou mimo Německo zůstává jedna Švédka. Testy prokázaly, že nákazu ve Francii u Bordeaux způsobil stejný kmen bakterie O104, jako v Německu. 

V Altenbekenu v Severním Porýní-Vestfálsku onemocněli EHEC tři chlapci. Zdravotní orgány se domnívají, že šíření nákazy umožnilo nedodržování přísně hygienických pravidel, a to buď u žáků, nebo ve školní jídelně. Škola zůstane v každém případě zavřená nejméně týden, což je inkubační doba na projevení se této bakterie případně u dalších nakažených, napsala agentura DPA. 

"Je docela možné, že se děti nakazily z infikovaného jídla," řekl podle agentury Reuters šéf regionálního zdravotního orgánu Georg Alles. Podezření z nákazy je také u čtyř zaměstnanců jídelny; vzorky od nich testuje laboratoř. Alles připustil, že nákaza se mohla rozšířit od lidí, kteří si řádně neumyli ruce po použití záchodu. 

V Německu zabila bakterie už 47 lidí

Berlínský Institut Roberta Kocha v úterý oznámil další oběť nákazy EHEC (způsobované bakterií O104) v Německu. Ve spolkové republice tak bakterie zabila už 47 lidí, s dříve potvrzenou obětí ve Švédsku je to celkem 48.

Bakterií, jejímž zdrojem je podle německých odborníků zřejmě farma na pěstování klíčků a výhonků na severozápadě země, se jen v Německu infikovalo 3901 lidí. Z toho 838 pacientů má nebezpečnou variantu HUS způsobující selhání ledvin. Počet nových případů nákazy sice postupně klesá, ústav pro vyhodnocování rizik (BfR) však nadále varuje před konzumací syrových klíčků a výhonků.

Ve Švédsku už mají první případ, který nemá souvislost s Německem

Mluvčí BfR Jürgen Thier-Kundke podle DPA potvrdil, že nedávno zjištěnou střevní nákazu v oblasti Bordeaux na jihozápadě Francie způsobuje bakterie nebezpečně zmutovaného kmene O104, stejně jako v Německu. Onemocnělo deset osob, zatím ale nic neukazuje na to, že by tam nákaza přišla z Německa. Francouzské úřady podezírají semena dovezená k naklíčení z Velké Británie. Britské zdravotnické orgány už podezření prověřují, výsledek zatím neoznámily. 

Ve Švédsku ale byl zjištěn první případ nákazy EHEC, který nemá žádnou přímou souvislost s Německem. Musí jít proto o infekci domácího původu. Oznámil to švédský ústav pro kontrolu nakažlivých chorob s tím, že zatím zůstává nejasné, kde se mohl pacient nakazit. 

Švédsko zatím registrovalo 53 případů nákazy bakterií EHEC, z toho 18 v obzvlášť nebezpečné variantě HUS, která způsobuje selhání ledvin. Všechny tyto případy ale měly nějakou souvislost s Německem, takže odtud se předpokládala i nákaza, napsala agentura AP.

Tagy: škola problémy

Zdroje: ČTK