V Libereckém kraji pokračuje sčítání škod po velké vodě

- Aktuality autor: red

V Libereckém kraji pokračuje odstraňování následků a sčítání škod, které způsobily záplavy z minulého týdne. Například v obci Višňová ve Frýdlantském výběžku prozatím hasiči skončili s odklízením a čerpáním vody. Škody, které živel způsobil na vodních tocích, už sčítají i pracovníci Povodí Labe.

Ve Višňové voda zaplavila asi 15 domů a sklepů, škody v obci ale nejsou vysoké. "Včera (V neděli) kolem poledne jsme ukončili činnost, to znamená odčerpávání vody, úklid pytlů a snášení věcí, které jsme lidem vynosili, zpět do přízemí," řekl dnes velitel tamních dobrovolných hasičů Lubomír Erban. 

Čeká se, až klesne spodní voda

Vodu ze zaplavených sklepů budou hasiči odčerpávat až poté, co klesne hladina spodní vody. Podle Erbana to bude zřejmě až během následujícího víkendu. "Minimálně 50 procent občanů už má svoje malá kalová čerpadla, takže na nás bude čekat maximálně pět až deset sklepů," nastínil velitel hasičů. 

V Raspenavě, kde voda z říčky Smědé poničila hlavně břehové zdi koryta, odhadli škody na obecním majetku na zhruba dva miliony korun. Nijak výrazné však nejsou v sousedním Frýdlantu nebo v Hrádku nad Nisou, který ohrožovala rozvodněná Lužická Nisa. Kvůli vodě museli v Hrádku překopat jednu místní silnici. 

"Škody, které budeme mít, budou náklady spojené s vyčištěním luk, kam se Nisa při druhém povodňovém stupni rozlévá," řekl hrádecký starosta Martin Půta. Na obecním majetku je předběžně odhadl do 100.000 korun. "Samozřejmě nemáme zmapované škody na soukromém majetku," dodal starosta. Voda se podle něj ve městě dostala do jednoho domu, jinde do sklepů a zahrádek. 

Povodí Labe odstraňuje naplaveniny

S mapováním a odstraňováním následků záplav začali i pracovníci Povodí Labe. Podle ředitele jabloneckého závodu Jaroslava Jarouška už technika místy z vodních toků odstraňuje například naplavené kmeny, které by při vyšším průtoku mohly způsobit problémy. "Zjišťuje se rozsah škod, abychom je měli během krátké doby, několika dní, zmapované," uvedl. 

Nesrovnatelně vyšší škody způsobily záplavy, které Liberecký kraj zasáhly loni v srpnu. Obcemi se tehdy podle odhadu prohnala tisíciletá voda. Záplavy postihly více než polovinu území kraje a v regionu způsobily škodu přes osm miliard korun. Pět lidí připravily o život.

Tagy: Labe povodně škody sčítání Liberecko

Zdroje: ČTK