Atentátník si ve vazbě posedí minimálně osm týdnů

- Aktuality autor: red

Norský soud uvalil osmitýdenní vyšetřovací vazbu na Anderse Behringa Breivika, který je podezřelý ze spáchání pátečních krvavých útoků v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya. Osmitýdenní vazbu pro Breivika požadovali i státní žalobci. Vazba může být později prodlužována.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Soudce Kim Heger na tiskové konferenci k rozhodnutí soudu také prohlásil, že Breivik by měl být držen v izolaci bez kontaktu s médii i návštěvníky, dostat by se neměl ani k dopisům. Výjimku bude mít jen jeho právník. 

Soudu vrtají hlavou údajné další dvě buňky

"Obviněný dnes učinil prohlášení, ve kterém se dožadoval dalšího vyšetřování včetně toho, že 'existují další dvě buňky v jeho organizaci'," řekl Heger. Podrobnosti o těchto údajných dvou buňkách soud ale odmítl uvést. 

Samotný soudní proces by podle odhadů policie i soudu mohl začít až za rok. Pokud bude usvědčen z terorismu, hrozí dvaatřicetiletému Breivikovi trest odnětí svobody v maximální výši 21 let. I poté by ale bylo možné na základě příslušných posudků jeho pobyt za mřížemi dále prodlužovat. "Teoreticky by mohl strávit ve vězení zbytek života," řekl expert na trestní právo Staale Eskeland z univerzity v Oslu. 

Breivik chtěl oslovit veřejnost

Breivik chtěl původně dnešního slyšení využít k vysvětlení svých činů veřejnosti. Soud však jednal na žádost policie s vyloučením veřejnosti a médií, údajně s ohledem na vyšetřování a bezpečnost. 

Panovaly však také obavy, že pravicový extremista Breivik, jenž má na svědomí desítky životů včetně mnoha mladých sociálních demokratů, soud zneužije k hlásání propagandy. To naznačil už ve svém manifestu, v němž si naplánoval tažení proti multikulturalismu a islámu v Evropě. Breivik dokonce vyjádřil přání, aby dnes mohl před soud předstoupit v uniformě. 

Podezřelým z trestných činů bývá v Norsku obvykle vazba během příprav na soudní proces prodlužována vždy po čtyřech týdnech. U závažných zločinů, nebo v případech, kdy se podezřelý k činu přizná, jak to učinil i Breivik, může být nařízena delší jednorázová vazba.

Tagy: soud vazba terorismus breivik Norsko utoky

Zdroje: ČTK