V kauze Janoušek - Bém se objevily nové informace. Nehoda v opilosti a vážné zranění

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Policisté se dnes začali zabývat kauzou, která zatím nejvíc poodhaluje dosud jen v náznacích zmiňovanou propojenost české politiky s šedými podnikatelskými postavami v jejím zákulisí. Nahrávky telefonátů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška už několik dní zveřejňuje Mladá fronta Dnes (MfD), naznačují, že Janoušek výrazně ovlivňoval rozhodování nejen pražských politiků.

Janoušek se dnes ale shodou okolností ocitl nejblíže vězení nikoliv kvůli informacím z tajně nahraných telefonátů, ale kvůli tomu, že je podezřelý z nehody v opilosti, při které byla vážně zraněná jednapadesátiletá žena.

Kolize se odehrála v Praze 4. Janoušek prý narazil do jiného auta a poté i do řidičky, která se Janouška snažila zastavit. Řidič podle policie od nehody ujel, když byl dopaden, nadýchal přes 2,2 promile. Policisté již zahájili trestní řízení pro podezření z několika trestných činů.

"Myslím, že se stalo něco divného, až to budu vědět, tak vám to řeknu," prohlásil Janoušek do televizních kamer poté, co jej policisté zadrželi. S médii však dosud nepromluvil ani o podezřeních, že prostřednictvím svých konexí výrazně ovlivňoval dění na pražské radnici, prodeje pozemků či například výběr nového šéfa pražské Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Bém s Janouškem se oslovují "kotě"

Obsahem nahrávek jeho hovorů s Bémem, ale také s tehdejším vysokým úředníkem magistrátu Peterem Ďuricou, se podle policejního prezidenta Petra Lessyho už začali zabývat kriminalisté. Nahrávky, v nichž se Bém s Janouškem častují osloveními jako "kotě" či "mazánek", podle MfD pořídila legálně Bezpečnostní informační služba (BIS) v roce 2007, když mapovala aktivity významných českých lobbistů. O dva roky později se k nim měli dostat lidé z bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil nynější šéf poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných (VV) Vít Bárta.

Šéf BIS Jiří Lang dnes doručil poslancům z komise pro kontrolu tajné služby materiál k možnému úniku odposlechů přímo z jeho služby, který vyšetřuje inspekce BIS. Dokument je v režimu "důvěrné" a jeho obsah zatím není známý, poslanci se jím mají zabývat v úterý. Už o den dříve by se měla sejít pražská ODS. Její šéf a Bémův nástupce v křesle primátora Bohuslav Svoboda sdělil, že se ke kauze vyjádří právě až po tomto jednání. "Při svém nástupu jsem slíbil, že Prahu ozdravím, a dělám pro to maximum," uvedl primátor.

Celorepublikové vedení ODS, které se zatím ke kauze svého poslance Béma nevyjádřilo, by mohlo kauzu řešit v úterý. Premiér a předseda ODS Petr Nečas několikrát řekl, že věc pokládá za závažnou a chce o ní s Bémem hovořit.

ČSSD v souvislosti s nahrávkou, ve které se Bém s Janouškem baví o obsazení hlavní pozice v pražské pobočce VZP, oznámila, že bude prosazovat odvolání poslance Marka Šnajdra (ODS) z čela správní rady pojišťovny. Věci veřejné pak chtějí usilovat o sesazení ředitele VZP Pavla Horáka.

Další rozměr celé kauze kolem Janouška dnes ale dodala především dopolední dopravní nehoda lobbisty. Ten podle médií opilý řídil svůj vůz Porsche Cayenne a v Praze 4 narazil do osobního automobilu. Když řidička vystoupila a chtěla věc řešit, Janoušek ji údajně přejel. Žena je s vážnými zraněními na jednotce intenzivní péče v motolské nemocnici, její život však není ohrožen. Podnikatel ujížděl a poté i pěšky utíkal i policistům, kteří jej nakonec dostihli. Janoušek byl několik hodin na policii k podání vysvětlení, poté z policejní stanice odešel zadním vchodem.

Tagy: kauza policisté janoušek Bém nahrávky

Zdroje: ČTK