V Janově se zřítil dálniční most. Desítky mrtvých, český řidič zázračně přežil

AKTUALIZOVÁNO VIDEO AKTUALITA (aktualizováno: 15. 8. 2018 01:29) - Aktuality autor: von

Dálniční most se zřítil v úterý před polednem v italském Janově. Z trosek zatím záchranáři vyprostili 35 mrtvých. Počet obětí ale zjevně není konečný. V době neštěstí jely po mostě tři desítky aut a tři kamiony. Jeden z nich řídil český řidič, který neštěstí přežil.

Pád mostu v Janově

Pád mostu v Janově,zdroj: Profimedia.cz

Je to jediný známý případ v Evropě, kdy se za plného provozu zřítil dálniční most.

V sutinách je podle policistů rozdrcených několik osobních vozů, zatímco ty nákladní skončily v řece pod mostem. Podle prvních zpráv zřícení části stavby i s pilířem způsobil sesuv půdy. Mostní vozovka spadla během prudkého deště, uvedl server RaiNews.

Agentura ANSA uvedla, že se zhroutila zhruba 100 metrů dlouhá část mostní vozovky. Nejdelší část vozovky spadla do řeky pod mostem, některé velké bloky ale dopadly i na obytné domy a průmyslové haly. Obytné domy v okolí mostu byly následně preventivně evakuovány. Na místě jsou požárníci, policie a záchranná služba.

Most na dálnici A10 vede přes nákupní centra, továrny, několik obytných domů, železniční trať do Milána a řeku Polcevera. Úroveň vozovky je ve výšce 45 metrů. Stavba pochází ze 60. let minulého století a v roce 2016 prošla úpravami. Místní mu přezdívají Brooklynský most. Most je důležitou spojnicí mezi severními regiony Itálie a ligurskými plážemi pod Janovem, dálnice A10 se posléze stáčí na západ na francouzské pobřeží.

Český řidič přežil

Z Morandiho mostu spadl i kamion pražské dopravní společnosti SPED-IT. Informaci České televize potvrdila firma. Řidič vozu neštěstí přežil.

Jednatel společnosti SPED-IT Václav Zázvůrek řekl, že řidič kamionu žije a komunikuje. "Náš kamion jsme našli na fotkách na twitteru, jak lezli do kabiny záchranáři. Takže jsme obvolávali všechny nemocnice. Z návěsu nezbylo vůbec nic," uvedl Zázvůrek.

Výběr zřícení mostů v Evropě v posledních letech s oběťmi na životech za posledních deset let (řazeno chronologicky):

  • 2. listopadu 2012 - Na severovýchodě Slovenska u obce Kurimany nedaleko Spišské Nové Vsi se zřítil rozestavěný most, který je součástí budované dálnice D1. Důvodem zřícení mostu bylo selhání podpůrné konstrukce při betonování. Při neštěstí zahynuli čtyři dělníci, dalších 11 utrpělo zranění. Podle znaleckého posudku tragédii způsobilo pochybení klíčových pracovníků při zajištění stavebních prací.
  • 8. května 2013 - V norském Trondheimu se zřítil rozestavěný silniční most přes jednu z hlavních příjezdových komunikací na okraji města, ve čtvrti Leangen. Při neštěstí zahynuli dva lidé, stavební dělník a řidička, jejíž vůz zhroucená konstrukce zasypala. Šest dalších lidí bylo zraněno.
  • 5. září 2014 - Pád rekonstruovaného silničního mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku v ČR si vyžádal čtyři oběti. Tři Češi a tři Slováci právě připravovali podpěry pro klenbu mostu, když se most rozlomil v půlce. Několik tun betonu, kamení a hlíny připravilo na místě o život čtyři osoby. Tragédii přežili dva muži ze Slovenska. Příčinou pádu mostu bylo podle znalce odtěžení zeminy u paty klenby a nepodepření klenby v celé ploše.
  • 28. října 2016 - Na frekventované dálnici mezi italským Milánem a městem Lecco se v době dopravní špičky zřítil pod těžkým kamionem nadjezd nad dálnicí. Nehoda si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných. O život přišel italský řidič, na jehož vůz část nadjezdu spadla.
  • 9. března 2017 - Nejméně dva mrtvé si v Itálii vyžádalo zřícení mostu na dálnici A14 vedoucí podél jaderského pobřeží mezi městy Ancona a Loreto. Dalších pět lidí bylo zraněno.
  • 14. srpna 2018 - Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se dnes zřítilo několik desítek metrů mostu Morandi. Podle záchranářů spadla zhruba desítka aut, včetně nákladních. Neštěstí si podle úřadů vyžádalo nejméně 11 mrtvých, čtyři zranění byli vyproštěni ze sutin.

Tagy: Itálie zahraničí Janov nehody a neštěstí

Zdroje: ČTK