V IKEM byl prý zmanipulován konkurz na šéfa transplantační chirurgie

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl v úterý konkurzy na tři vedoucí místa, která dosud byla obsazena bez řádného výběrového řízení. Jeden konkurz byl údajně zmanipulovaný.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Šéf transplantační chirurgie profesor Miloš Adamec zpochybnil výběrové řízení na své místo jako zmanipulované a řekl, že předložil komisi důkazy. Ředitel IKEM Jan Malý uvedl, že tyto důkazy prověřuje, proto zatím výsledek konkurzu nevyhlásil. Na pochybnosti upozornil server Novinky.cz.

"Komise chtěla znát naše vize, a co jsme tu udělali, o místo jsme se ucházeli dva, já a bývalý kolega Jiří Froněk," upřesnil Adamec. Podle profesora byl konkurz připraven tak, aby prošel Froněk. Ten po odchodu z IKEM působí od roku 2004 v Londýně, kde se věnuje transplantacím ledvin. 

Původně byla požadována docentura. Změna kvůli Froňkovi

Pochybnosti prý měl Adamec od samého počátku - v původním zadání byla na funkci přednosty požadována docentura, což Froněk nemá. Když na to Adamec upozornil, byl prý text inzerátu změněn tak, že o místo se může ucházet odborník s desetiletou praxí. 

Komise přesto v úterý doporučila řediteli jako vítěze konkurzu Froňka. Její názor nezměnilo ani Adamcovo nařčení, že Froněk údajně opsal práci o transplantacích střeva na potkanech a získal vědecký titul PhD. v Olomouci v roce 2005 na základě plagiátu. 

Froněk měl opsat práci od lidí z IKEM

Adamec tvrdí, že vše se odhalilo jen díky tomu, že lékař kliniky transplantační chirurgie Martin Oliverius podává dizertační práci na téma transplantace střeva na praseti. Při studiu starších prací se podle něj ukázalo, že Froňkova práce je plagiátem práce dvou kolegů z IKEM. Adamec zdůraznil, že v době, kdy Froněk práci opsal, nepracoval v IKEM, žádný z pracovníků IKEM tedy podle něj není plagiátorem. Froňka nepodařilo kontaktovat. 

"Výsledek hlasování konkurzu na místo přednosty kliniky transplantační chirurgie nebyl ředitelem zatím potvrzen, a to z důvodu, že se vyskytly zprávy, které ověřujeme a které, pokud by se potvrdily, tak by mohly změnit dosavadní doporučení členů výběrové komise," sdělili ředitel IKEM a jeho statutární zástupce Michael Želízko. 

Profesor Adamec pracuje v IKEM 26 let a na místě přednosty působí šestý rok. Vadí mu, že s jeho případným odchodem by se zastavily rozjeté projekty. Tým připravuje první českou transplantaci tenkého střeva u člověka. "Doktor Froněk netransplantuje ani játra a slinivku, dělá jen ledviny, jak by mohl dělat tenké střevo," poznamenal Adamec. 

Jedno z největších transplantačních center v Evropě

Klinika se zhruba 300 transplantacemi ročně patří k největším transplantačním centrům v Evropě, transplantuje játra, slinivku a ledviny. Adamec připravuje žádost o evropskou akreditaci, zatím ji mají jen tři centra v západní Evropě, pražský IKEM by byl prvním centrem s evropskou akreditací ve střední a východní Evropě. V IKEM by se tak mohli školit za evropské peníze lékaři z ciziny. 

Podle informací ředitele byl konkurz na funkci zástupce ředitele, ekonomického náměstka a přednostu kliniky transplantační chirurgie.

Tagy: ikem rizeni šéf konkurz

Zdroje: ČTK