Klaus vyznamenal kontroverzního Dybu, exministra své vlády

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezident Václav Klaus vyznamenal ekonoma a bývalého ministra Karla Dybu. Při příležitosti jeho 70. narozenin mu na Pražském hradě předal Stříbrnou plaketu prezidenta republiky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dyba působil v devadesátých letech jako ministr hospodářství v Klausových vládách. "Myslím, že zejména jeho příspěvek v počátku tohoto dvacetiletého období, v éře transformace, byl velmi zřetelný," řekl Klaus

Také Dyba po převzetí plakety připomněl svou spolupráci s Klausem v devadesátých letech. "Zejména transformační doba, přímo vedení hlavních reformních kroků, to byl velký zážitek," řekl.

Dyba: Nedostatky ve vedení země na počátku 90. let nevidím

Podobně jako nynější prezident žádné zásadní nedostatky ve vedení země v devadesátých letech nevidí. "Myslím, že velkých chyb bylo minimálně, a moc bych na tom neměnil ve zpětném pohledu, je třeba umět to srovnávat s tím, jak se to dělalo jinde," řekl. 

Kritici Klausovi vyčítají především to, že jako premiér v devadesátých letech umožnil příliš divokou privatizaci, při níž se rozsáhlé převody majetku odehrály bez odpovídajícího právního rámce.

Znali se už z proslulého  "prognosťáku"

Výklad tohoto období dodnes mezi politiky vzbuzuje emoce. Expremiér Mirek Topolánek například v reakci na kritiku z úst prezidenta prohlásil, že Klaus a podnikatelská klika z dob divoké privatizace je symbolem prorůstání byznysu a politiky. 

Dyba s Klausem spolupracoval už před rokem 1989 v Prognostickém ústavu Akademie věd. Po prvních svobodných volbách zamířil do vlády, kde po dva roky zastával funkci ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj. Ministrem hospodářství za ODS, kam vstoupil v roce 1991, byl i v letech 1992 až 1996.

Ve stejném roce pak neúspěšně kandidoval do Senátu. Po odchodu z politiky byl Dyba mimo jiné členem dozorčích rad Komerční banky a Českých radiokomunikací. Jako profesor pro hospodářskou politiku působil na Vysoké škole ekonomické v Praze. 

Dyba: Topolánek má na post šéfa IEA dva konkurenty

Od roku 2007 je Dyba velvyslancem České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži. Do přidružené organizace OECD - Mezinárodní energetické agentury (IEA) by nyní rád zamířil Topolánek. 

Dyba potvrdil, že Topolánek má dva konkurenty na post ředitele IEA. Zájem pokračovat ve vedení agentury dal najevo její nynější japonský ředitel Nobuo Tanaka. O místo má podle médií zájem také nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoevenová.

"To se všechno ukáže ve srovnání s ostatními kandidáty. Ten proces začal. Diplomaticky běží a určitě není bez šance," odpověděl Dyba na dotaz, zda je Topolánek dobrý kandidát na tuto pozici.

Tagy: Vláda ministr

Zdroje: ČTK