V Dole ČSM stále hoří, lidé poslali rodinám zemřelých horníků už téměř 140 tisíc korun

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

V podzemí Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde při čtvrtečním výbuchu zemřelo 12 Poláků a jeden Čech, stále hoří. Podle mluvčího těžební společnosti OKD Iva Čelechovského jsou dvě těsnící hráze, které mají pomoci požár uhasit, hotovy. Další dvě budou dokončeny v neděli. Památku 13 horníků připomněly v sobotu v poledne sirény v celé zemi. Na konta sbírek určeným pro pomoc rodinám horníků, kteří zemřeli, už lidé poslali 140 tisíc korun.

Čtvrteční důlní neštěstí je druhé nejhorší od roku 1990

Čtvrteční důlní neštěstí je druhé nejhorší od roku 1990,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Důl je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, než se podaří místo dosud zasažené požárem zatarasit.

"Situace je stabilizovaná, přestože jsme v noci částečně zaregistrovali nestandardní jevy, které naznačují, že požářiště je stále aktivní, v podzemí stále hoří," uvedl mluvčí OKD. Dodal, že jakmile budou hráze dokončeny, musí OKD dodržet bezpečnostní časovou lhůtu dlouhou osm hodin. Teprve pak se mohou odebírat vzorky a monitorovat situace v uzavřené části důlních děl za hrázemi. Jde o plochu asi 500 x 500 metrů.

Na základě získaných výsledků představitelé dolu vyhodnotí, zda záchranáři a další pracovníci mohou vstoupit do uzavřené části. "Současně s tím musí vstup do požářistě povolit Obvodní báňský úřad," řekl mluvčí. Až po tom začne prohledávání místa výbuchu a vyprošťování dvanácti mrtvých horníků. Celý tento proces může trvat i několik týdnů.

Lidé poslali už téměř 150 tisíc korun 

Na povrch záchranáři zatím dostali jen jednu oběť důlního neštěstí. "U dalších čtyř víme, kde se nacházejí. Dalších osm budeme muset najít," řekl Čelechovský. Podle informací ČTK byli tito horníci přímo v epicentru výbuchu.

V ostravské fakultní nemocnici zůstávají dva zranění horníci, jeden je v kritickém stavu. Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, byl už v pátek propuštěn.

Na konta sbírek určeným pro pomoc rodinám zemřelých horníků lidé už poslali téměř 140 tisíc korun. Spolku Svatá Barbora dorazilo na pomoc sirotkům po stonavských hornících okolo 100 tisíc korun. "Peníze přišly asi od 80 dárců," řekla předsedkyně výboru spolku Monika Němcová. Dodala, že jde o částky od 200 do 5 tisíc korun. Otevření této sbírky inicioval poslanec Josef Hájek (ANO), který v OKD léta pracoval. Druhý účet, na který zatím dorazilo asi 40 tisíc korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD.

Společnost OKD také dnes oznámila, že 27. prosince začne vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli. Nejprve půjde podle Čelechovského o okamžitou sociální výpomoc několika desítek tisíc korun. Další peníze ve výši až 240 tisíc na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později.

Památku 13 horníků připomněly dnes v poledne sirény v celé zemi, znělo jich přes 8 tisíc. K pietě za obětí důlního neštěstí se různými způsoby připojují i některá města. Například karvinská radnice zrušila doprovodný program Vánočního jarmarku.

Tagy: Česko domácí sbirka OKD důlní neštěstí nehody a neštěstí

Zdroje: ČTK