Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

V Česku padaly teplotní rekordy, zemi zasáhly bouřky

V Česku padaly teplotní rekordy, zemi zasáhly bouřky
zdroj: Mediafax

AKTUALIZOVÁNO. Na květen nezvykle teplé počasí panuje v těchto dnech v Česku. Odpolední maxima ve čtvrtek vyšplhala až na 29 stupňů, kterými se mohli pochlubit v severočeských Doksanech. Na řadě míst padaly historické teplotní rekordy. Přívalový déšť kvečeru zaplavil Úlice na Plzeňsku.

Na nejstarší české meteorologické stanici v pražském Klementinu rekord nepadl. V roce 1811 zde naměřili 29,3 stupně, ve čtvrtek v 17 hodin zde bylo zhruba o dva stupně méně. Jinde ale rekordní hodnoty pokořeny byly.

Podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka byly rekordy ve čtvrtek odpoledne zaznamenány v Hubenově, Jičíně, v Krásném údolí, na Milešovce a Javorníku. Na Milešovce, jejíž vrchol leží více než 800 metrů nad mořem, vyšplhala rtuť teploměru na úctyhodných 26,8´C, což je o 1,5 stupně více než v roce 1993. V Jičíně, kde byla naměřena stejná hodnota, byl rekord pokořen dokonce o 2,6 stupně.

V pátek bude více bouřek

Teplé počasí má pokračovat i v dalších dnech, nicméně v pátek přibyde bouřek, a to zejména v Čechách. Ve čtvrtek odpoledne zasáhly bouřky západní a jižní Čechy a západ Českomoravské vrchoviny, odkud postupují k severovýchodu. "V podvečer zřejmě ještě ovlivní Ústecko, Jizerské hory a Krkonoše. V první části noci pak bude bouřková aktivita končit," informuje Dvořák.

V 17 hodin byly nejsilnější bouřky s vydatnými srážkami zaznamenány na Českomoravské vrchovině a na Karlovarsku. Zatímco průměrná denní teplota se v půlce května například v Praze-Ruzyni pohybuje jen kolem 13 stupňů, v pátek v noci klesnou teploty jen na 12 až 8, ale denní maxima vyšplhají na 24 až 28 stupňů. Kvečeru se pak v Čechách vyskytnou bouřky s vydatným deštěm. Krátké intenzivní srážky mohou zatopit sklepy a níže položená místa.

Teplé počasí vydrží ještě o víkendu. Příští týden se pak mírně ochladí. Zda půjde jen o ochlazení přechodné nebo trvalejší, budou meteorologové ještě upřesňovat.

Silný přívalový déšť zatopil náves v Úlicích na Plzeňsku 

Bleskový a silný přívalový déšť zatopil vpodvečer střed obce Úlice na severním Plzeňsku. Informovala o tom agentura ČTK. Hasiči museli z obecního úřadu evakuovat pomocí žebříků pět lidí, pět domů na návsi je zatopeno. Nikdo nebyl zraněn, řekl ČTK operační důstojník hasičů. 

Náměstí, kde bylo až 60 centimetrů vody, zatopila voda z polí. Tři jednotky hasičů ji stále odčerpávají," dodal. Situace už se podle operačního stabilizovala, přítok vody z polí ustal.