Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

V boji o post lídra britských konzervativců a premiéra zbývá šest kandidátů

V boji o post lídra britských konzervativců a premiéra zbývá šest kandidátů
Rishi Sunak je favoritem na post lídra britské Konzervativní strany | zdroj: Profimedia

Ze souboje o post příštího lídra britské Konzervativní strany a příštího premiéra vypadli po prvním kole hlasování ministr financí Nadhim Zahawi a bývalý ministr zdravotnictví a zahraničí Jeremy Hunt. Oznámil to dnes Graham Brady, předseda Výboru 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Zbývá šest kandidátů, z nichž jeden nakonec nahradí končícího Borise Johnsona i v premiérském křesle.

Do druhého kola dnes postoupili bývalý ministr financí Rishi Sunak, který od konzervativních poslanců obdržel 88 hlasů. Sunak je považovaný za jednoho z favoritů. Postoupila rovněž náměstkyně ministryně obchodu a exministryně obrany Penny Mordauntová, kterou podpořilo 67 zákonodárců. Mordauntovou považují za příští možnou ministerskou předsedkyni průzkumy vedené mezi konzervativci.

Jako třetí se s 50 hlasy umístila ministryně zahraničí Liz Trussová, následovaná poslankyní Kemi Badenochovou, kterou podpořilo 40 poslanců. Šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat obdržel 37 hlasů. Jako poslední do dalšího kola prošla generální prokurátorka Suella Bravermanová s 32 hlasy.

K postupu potřebovali kandidáti podporu nejméně 30 poslanců. Nedávno jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi ale získal jen 25 hlasů. Nejméně zákonodárců podpořilo bývalého ministra zdravotnictví a zahraničí Jeremyho Hunta, dostal 18 hlasů.

profimedia-0706867732 HORNÍ ŘADA: Liz Trussová - Rishi Sunak - Penny Mordauntová - Nadhim Zahawi SPODNÍ ŘADA: Tom Tugendhat - Suella Bravermanová - Jeremy Hunt - Kemi Badenochová | zdroj: Profimedia

Největší podpoře konzervativců se zatím těší Rishi Sunak, který před týdnem rezignoval na post ministra financí kvůli četným skandálům provázejícím osobu premiéra. Po dalších nejméně 50 rezignacích v širší vládě nakonec oznámil odchod z pozice lídra Konzervativní strany i Boris Johnson. Uvedl přitom, že v premiérském křesle setrvá, dokud nebude vybrán jeho nástupce.

Podle průzkumů má velké šance na vítězství i Mordauntová. Na fotografii ji ovšem poznalo jen 11 procent voličů, vyplynulo z výzkumu společnosti Savanta ComRes. Až 66 procent voličů poznalo snímek Sunaka a celkem 33 procent vědělo, jak vypadá Trussová, která dnes získala třetí největší počet hlasů.

I podle analytika BBC Chrise Masona je nejpravděpodobnější, že do finálního duelu postoupí Sunak. O to, kdo se s ním utká, momentálně soupeří hlavně Mordauntová s Trussovou. Velkou otázkou ale zůstává, co se stane se 43 hlasy, které si mezi sebou v prvním kole rozdělili Zahawi a Hunt, uvedl Mason.

Další kolo hlasování poslanců se uskuteční ve čtvrtek. Na rozdíl od dnešního kola už nebude třeba získat minimálně 30 hlasů. Vyřazen bude ten kandidát, který skončí poslední, nehledě na to, kolik ho podpoří poslanců. Hlasování budou dalšími koly pokračovat až do chvíle, kdy se pole kandidátů zúží na finální dvojici. Z té budou v poslední fázi vybírat všichni členové strany, kterých je asi 200 000. Výbor 1922 v pondělí sdělil, že jméno vítěze bude známo 5. září.

Zájem o úřad ministerského předsedy měl původně také ministr dopravy Grant Shapps, ten však z klání odstoupil a podpoří Sunaka. Silného zastánce má Sunak i ve vicepremiérovi Dominiku Raabovi a podpořil jej i bývalý ministr zdravotnictví Matt Hancock. Označil ho za nejlepšího ze všech kandidátů, Sunak podle něj dokáže zemi provést složitou dobou.

Sám Sunak v projevu slíbil, že jeho cílem bude boj s inflací, daňové škrty a hospodářský růst, a zároveň odsoudil „démonizaci“ Borise Johnsona. „Nebudu se pokoušet přepisovat dějiny a snažit se démonizovat Borise, zveličovat jeho chyby a popírat jeho zásluhy,“ řekl Sunak, který se tak podle komentátorů snaží získat na svou stranu část spolustraníků, kteří Johnsonovu éru vnímají pozitivně.

Hlasité podporovatele má i šéfka diplomacie Trussová, za kterou se postavila ministryně kultury Nadine Dorriesová či tajemník pro brexit Jacob Rees-Mogg. Kampaň zahájil také Tugendhat, kterého podpořila mimo jiné ministryně pro zahraniční obchod Anne-Marie Trevelyanová. Mordauntová má na své straně vlivného exministra pro brexit Davida Davise.

Kandidaturu naopak vyloučila ministryně vnitra Priti Patelová, která se do klání původně chtěla zapojit. Uvedla, že v současné chvíli nepodpoří žádného kandidáta, ale připouští, že tak učiní později. Těsně před ohlášením finálních nominací z klání odstoupili exministr zdravotnictví Sajid Javid a poslanec Rehman Chishti, kteří nesehnali potřebný počet podporovatelů.

Zdroje: