Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Propadá se Čína do temných časů recese?

Propadá se Čína do temných časů recese?
Propad čínských akcií může předznamenávat příchod recese | zdroj: Profimedia

Předluženost finančních trhů může překazit snahu čínské vlády přijmout opatření, která by zastavila nejhlubší třítýdenní propad národního majetku v posledním čtvrtstoletí.

Objem tzv. "margin" úvěrů na čínských burzách a v Shanghaii a Shenzhenu se vyšplhal na rekordní úroveň. Zatímco ještě 12. června dosahoval jejich podíl 3,6 procenta z celkové hodnoty tržní kapitalizace, 2. července to bylo už 4,4 procenta. 

V porovnání se stejným obdobím předchozího roku je to více než stoprocentní nárůst. Pokud bychom sem zahrnuli i margin úvěry, které nepodléhají regulacím, dostali bychom se podle některých odhadů až na více než devítiprocentní podíl tržní kapitalizace obou čínských burz.

Nákupy na margin představují takové obchody, kdy si investor na část své investice do cenných papírů vypůjčí a za tuto půjčku ručí těmi cennými papíry, na které si půjčil. 

Jen pro srovnání uveďme, že na burze v New Yorku došlo k podobnému vývoji objemu margin úvěrů před oběma posledními recesemi, tedy jak v roce 2001, tak v roce 2008. Před recesí z roku 2001 došlo k jeho nárůstu o 100 procent během necelého roku a půl a před recesí z roku 2008 trval nárůst objemu margin úvěrů o 100 procent dokonce roky tři. O to více je vývoj na čínských finančních trzích alarmující.

A je celkem pravděpodobné, že se věci daly do pohybu, protože obrat rostoucího trendu objemu margin úvěrů nastal 18. června. Od té doby došlo k jeho snížení o 46 miliard dolarů, což představuje pokles o necelých 13 procent. Hodnota tržní kapitalizace ve stejném období poklesla o 3,2 bilionu dolarů, tedy o 31 procent.

Pokud bychom podobné hodnoty zpozorovali v případě newyorské burzy, pravděpodobně by už americký úřad NBER (National Bureau for Economic Research) varoval před nástupem recese americké ekonomiky.

Vyšší předluženost finančních trhů může překazit snahu čínské vlády přijmout opatření, která by zastavila nejhlubší třítýdenní propad národního majetku v posledním čtvrtstoletí. To by mohlo jen zvýšit riziko, že příští celosvětová hospodářská recese nebude mít tentokrát počátek ve Spojených státech amerických.

vice-ekonomicky-denik zdroj: Ekonomický deník

Zdroje:
Ekonomický deník