Útoky lidožravého žraloka děsí ruský Dálný východ

- Zprávy autor: Jan Pastor

Úřady ruského Dálného východu se snaží mobilizovat všechny síly k dopadení lidožravého žraloka, který v minulých dnech jižně od Vladivostoku napadl a vážně zranil dva lidi. Panika ohrožuje vrcholící turistickou sezónu, experti varují, že dravec se může odhodlat k novému útoku. Přestože na jeho hlavu už byla vypsána odměna, dopadení zákeřného útočníka je podle médií v nedohlednu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Až třímetrový žralok bílý, který má prý útoky proti turistům na svědomí, se totiž v okolí Vladivostoku nikdy nevyskytoval a místní záchranné služby nemají prostředky potřebné k jeho dopadení. Pouhých 50 metrů od břehu ve středu napadl dospělého muže, jemuž lékaři museli amputovat obě ruce, o den později ještě blíže ke břehu napadl šestnáctiletého chlapce při potápění.

Členové zvláštního operativního štábu, který má osud dravé ryby zpečetit, si s úkolem zatím nevědí rady. Expert Sergej Pozdňakov místním novinářům řekl, že žraloci se na ruském Dálném východě nikdy nelovili a příslušná plavidla ani zbraně nejsou po ruce. Odborníci zatím shánějí potřebné informace a zvažují způsoby, jak dravce dopadnout - hlavními zbraněmi prý budou háky a sítě.

Výskyt bílého žraloka jako důsledek globálního oteplování ruští vědci odmítají

Problém podle vědců možná vyřeší sama příroda, protože žraloci během září Japonské moře nejspíš sami opustí. K ruskému pobřeží populaci žraloků přinesly teplé proudy, které se oblasti dřív vyhýbaly. Spekulace novinářů, že výskyt bílého žraloka je důsledkem globálního oteplování, ale ruští vědci odmítají.

Při prvním útoku žralok utrhl napadenému muži obě ruce v zápěstí a prokousl záda. Oběť je na jednotce intenzivní péče, obě ruce má v loktech amputované. Chlapec napadený o den později má menší zranění, ale při útoku kvůli prokousnuté tepně málem vykrvácel.

Vladivostocká radnice zakázala koupání a vypsala na hlavu lidojeda stotisícovou odměnu. Vysloužila si za to kritiku policie, která se obává, že lidé podcení nebezpečí a v touze po penězích budou při honbě za žralokem riskovat životy.

Tagy: Rusko

Zdroje: ČTK