Praha 1 odmítá běžecké závody centrem metropole

- Zprávy autor: Jan Pastor

Praha 1 odmítá časté běžecké závody, které se konají v centru metropole. Podle vedení radnice uzavírkami omezují místní obyvatele. Starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09) chce, aby se ročně v centru konaly maximálně čtyři nebo pět běhů. Ostatním organizátorům proto radnice nebude vydávat povolení, řekl dnes Lomecký.

Rada městské části na svém posledním zasedání minulý týden vyslovila nesouhlas s během We run Prague (Běžíme Prahou), který se bude konat 3. září. Akce přesto získala potřebná povolení a uskuteční se v plánovaném termínu. "Nejde nám o konkrétní běh. Vyjádřili jsme tím své stanovisko, že jsme proti dalšímu zvyšování zátěže centra," poznamenal Lomecký. Stejný názor jako rada vyslovila i dopravní komise radnice, dodal.

Snížení množství běžeckých akcí, kvůli kterým bývá omezena doprava, a lidé musí přeparkovat své automobily, podle starosty požadují místní obyvatelé. TOP 09 jim změnu slíbila ve volebním programu. Proti běhům se postavilo i minulé vedení radnice a v roce 2010 si vynutilo změnu trasy tradičního pražského půlmaratonu.

Budeme úkolovat dopravní odbor, aby další běhy nepovoloval

Podle Lomeckého bude radnice centrální městské části podporovat například známý pražský maraton s mezinárodní účastí, který se koná v květnu. Povolení dostanou ještě tři, maximálně čtyři další běžecké závody, jejichž organizátoři si vylosují termíny. "Budeme úkolovat dopravní odbor, aby další běhy nepovoloval," dodal Lomecký.

Trať desetikilometrového běhu We run Prague odstartuje ve Žlutých lázních, po nábřeží povede až ke Karlovu mostu. U něj závodníci zahnou na Staroměstské náměstí a přes Celetnou, Václavské náměstí, Vodičkovu, Lazarskou a Myslíkovu ulici se vrátí podél Vltavy do Žlutých lázní.

Tagy: Praha maraton

Zdroje: ČTK