Úsvit předložil ve Sněmovně návrh zákona o referendu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Hnutí Úsvit předložilo ve Sněmovně návrh ústavního zákona o referendu. Jde o klíčový bod programu tohoto hnutí. Občané by podle něj měli právo hlasovat v referendu o čemkoli. Ústavní soud by ale měl pravomoc přezkoumat, zda otázka v referendu neodporuje ústavním principům. Pokud by jim odporovala, měl by soud právo referendum zrušit. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil předseda Úsvitu Tomio Okamura.

Tomio Okamura

Tomio Okamura,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

"Tento zákon po dlouhých 20 letech naplní ducha i dikci naší ústavy, která od počátku zákon o referendu vyžadovala a vyžaduje," řekl Okamura. V článku 2 Ústavy ČR je uvedeno, že ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. Okamura také řekl, že nikdo se kvůli možnosti přezkoumání Ústavním soudem nemusí obávat, že by občané v referendu zrušili například občanská práva.

Návrh zákona také poslal zástupcům ostatních stran a požádal je o podporu. "Postoj stran budoucí vládní koalice k našemu návrhu zákona o obecném referendu je pro nás samozřejmě zcela zásadní, pro naše hlasování o důvěře vládě," prohlásil Okamura. "Podpoříme takovou vládní koalici, která nám takový zákon pomůže schválit ve Sněmovně i v Senátu. Toto je také odpověď na otázku, zda podpoříme vládu, či nikoli," zdůraznil. Pokud se strany vládní koalice alespoň předběžně k přijetí návrhu zákona o referendu z pera hnutí Úsvit, pak bude klub jednat o podpoře vlády i přes určité výhrady, které k ní má, dodal Okamura.

Tagy: referendum hnutí Úsvit přímé demokracie

Zdroje: ČTK