Ústavní soud dnes rozhodne o vládním balíčku sociálních škrtů

- Aktuality autor: red

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu ČSSD na zrušení vládního balíčku škrtů v sociální oblasti. Kvůli návrhu sociálních demokratů ÚS už svolal dvě veřejná jednání a vyslechl jako svědky premiéra Petra Nečase a předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (oba ODS).

Dokazování v kauze už skončilo, padly závěrečné návrhy. Dnes celé řízení skončí vyhlášením nálezu.

Existuje několik možností, jak může Ústavní soud rozhodnout. Pokud návrh zamítne, zůstane celý zákon včetně všech úsporných opatření v platnosti. Pokud soud návrhu vyhoví a zákon zruší, zároveň tím zneplatní všechny zavedené změny. Obnoví se tak právní stav před přijetím sociálních škrtů. Jedna z dalších možností je ta, že soud sice zákon zruší, ale dopad svého nálezu odloží na pozdější datum, a dá tak zákonodárcům čas na přijetí týchž změn procedurálně správným způsobem. V takovém případě by se bezprostředně po nálezu ÚS nic nezměnilo.

Zákon zavádí řadu změn

Řízení před Ústavním soudem se týkalo jen způsobu přijetí normy, nikoliv jejího obsahu. Soudci se tedy nezabývali souladem jednotlivých úsporných opatření s ústavou. Sociální demokraté poukazovali mimo jiné na to, že Poslanecká sněmovna zákon schválila ve stavu legislativní nouze, aniž k tomu byl důvod. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Dále sociální demokraté poukazují na to, že Senát zákon schválil po říjnových volbách, ale ve svém předvolebním složení.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory více než 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Tagy: soud socialni ustava

Zdroje: ČTK