USA zaregistrovaly přelomový lék na léčbu tuberkulózy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ve Spojených státech byl poprvé od roku 1963 zaregistrován nový lék proti tuberkulóze. Podle expertů by mohl znamenat obrat v boji proti tomuto infekčnímu onemocnění, které napadá především plíce, ale také mozek, páteř či ledviny. Bakterie jsou totiž proti stávajícím lékům stále odolnější. 

Plíce nakažené tuberkulózou.

Plíce nakažené tuberkulózou.,zdroj: radiographics.rsna.org

Lék Sirturo s účinnou látkou zvanou bedaquiline firmy Johnson & Johnson se podle amerického Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ukázal jako bezpečný a účinný. Lék blokuje enzym, který potřebuje k přežití bakterie tuberkulózy. 

"Případy rezistentních forem tuberkulózy dosahují zneklidňujících hodnot a zastaralé a problematické způsoby léčby jsou proti nim čím dál méně účinné," upozornila dnes v tiskové zprávě organizace Lékaři bez hranic. 

Současná léčba je velmi náročná

Současná léčba multirezistentní tuberkulózy trvá dva roky a spočívá v konzumaci až 20 různých tablet denně a každodenních injekcí po dobu osmi měsíců. Pacienti jsou navíc vystaveni nesnesitelným nežádoucím účinkům, jako trvalá hluchota, přetrvávající nevolnosti nebo psychóza. 

"Registrace nového léku proti tuberkulóze po padesáti letech je zásadní milník," řekl výkonný ředitel kampaně Access v organizaci Lékaři bez hranic Manica Balasegaram. Nový lék je podle něj účinný i proti odolným formám onemocnění a je prý "šancí na obrat v boji s tuberkulózou". 

Tuberkulóza stále zabíjí

V roce 2011 bylo ve světě zaznamenáno 310.000 nových onemocnění tuberkulózou. Léčeno je však podle Lékařů bez hranic pouze 19 procent těch, u nichž se infekce předpokládá. Tuberkulóza si ročně ve světě vyžádá podle agentury AP kolem 1,4 obětí. Zhruba 60 procent všech případů onemocnění se vyskytuje v Číně, Indii, Rusku a východní Evropě. 

V České republice bylo loni zaznamenáno 609 nových případů, a podle Lékařů bez hranic tu proto tuberkulóza zůstává podceňovanou nemocí. 

Mezi nejběžnější příznaky tuberkulózy, jíž se česky dříve říkalo souchotiny, patří chronický kašel, horečka, noční pocení a ztráta tělesné hmotnosti.

Tagy: léčba Doktoři tuberkulóza

Zdroje: ČTK