Je Chávez v komatu? Venezuelská opozice žádá pravdu o jeho stavu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Venezuelská opozice vyzvala vládu, aby "zveřejnila plnou pravdu" o zdravotním stavu znovuzvoleného prezidenta Huga Cháveze. Ten se neobjevil na veřejnosti od poloviny prosince, kdy byl v kubánské metropoli Havaně počtvrté operován kvůli rakovině. Ke zprávám o špatném stavu Cháveze přispěla informace, podle níž ve středu večer odletěl do Havany předseda parlamentu Diosdado Cabello.

Hugo Chávez je nemocný rakovinou.

Hugo Chávez je nemocný rakovinou.,zdroj: theepochtimes.com

Opoziční vůdce Ramón Aveledo ve středu obvinil vládu, že jedná nezodpovědně, když se snaží přesvědčit občany, že Chávez je nadále schopen vykonávat své státnické povinnosti. Chávez byl v říjnu zvolen prezidentem země na další šestileté období a 10. ledna by měl být inaugurován. 

Aveledo, který stojí v čele uskupení několika opozičních stran, chce, aby vláda zveřejnila diagnózu a lékařské prognózy týkající se Cháveze. "Oficiální zpráva (o prezidentově zdraví) víc informací skrývá, než jich poskytuje," prohlásil Aveledo. "Tajnosti jsou zdrojem fám, které prohlubují nejistotu a působí potíže," dodal. 

Každý, kdo ho viděl, mlží

Venezuelský viceprezident a Chávezův předpokládaný nástupce Nicolás Maduro, který Cháveze osobně v havanské nemocnici navštívil, v úterý řekl, že prezident je "v komplikovaném a křehkém pooperačním stavu". Maduro uvedl, že s prezidentem mluvil o politických záležitostech, venezuelské ekonomice a inauguraci nových guvernérů po místních volbách. Během rozhovoru mu Chávez prý stiskl ruku "ohromnou silou". Konkrétních informací o Chávezově stavu ale Maduro podal minimum. 

Stejně jako předseda parlamentu Cabello připustil, že by se termín inaugurace mohl posunout, což ale opozice odmítá. "V případě, že se zvolený prezident kvůli nemoci nemůže zúčastnit inaugurace, musí být dodržena ústava," uvádí se v prohlášení opozice. Základní zákon předpokládá, že nemůže-li prezident plnit funkci, zastoupí ho dočasně předseda parlamentu, který také rozhodne o termínu nových voleb. Pokud by Chávez zemřel, měly by se konat nové prezidentské volby do 30 dnů od jeho smrti. Chávez před odjezdem na Kubu pověřil zastupováním Madura. Předal mu své pravomoci a požádal ho, aby se zúčastnil případných nových voleb jako kandidát. 

Metastáze jsou v celém jeho těle

Ke zprávám o špatném Chávezově zdravotním stavu dnes přispěl také bolivijský prezident Evo Morales, když řekl, že Chávezův stav je velmi "znepokojivý". 

Ve středu venezuelský ministr vědy a současně Chávezův zeť Jorge Arreaza z Havany sdělil, že podle lékařského týmu je prezidentův stav "nadále stabilní v rámci celkově nejisté situace". Chávez podle něj "dál tvrdě bojuje a posílá pozdravy svému lidu". 

Španělský list ABC ve středu popsal Chávezův stav podstatně dramatičtěji, když uvedl, že prezident je už několik dní v umělém spánku a jeho životní projevy jsou jen velmi slabé. Odpojení od přístrojů by prý znamenalo Chávezovu smrt. 

Podle ABC 58letý Chávez, který je u moci od roku 1999, trpí rakovinou pánve a tlustého střeva, metastázy byly údajně při poslední operaci nalezeny i v močovém měchýři a v páteři.

Tagy: rakovina hugo chavez Venezuela diktátor

Zdroje: ČTK