Úřady práce posilují bezpečnost, bojí se amnestovaných vězňů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Úřady práce posílily po amnestii kvůli možnému většímu náporu žadatelů o dávky a podpory počty pracovníků u přepážek i bezpečnostní opatření. Zajistily si už také vyšší hotovost pro vyplácení mimořádné pomoci propuštěným vězňům, řekla mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Úřad práce (ilustrační foto).

Úřad práce (ilustrační foto).,zdroj: Mediafax

Věznice do dnešního poledne opustilo 2927 odsouzených. Rozhodnuto je pak o propuštění dalších 3687 lidí. Pokud by propuštěný měl také nárok na podporu v nezaměstnanosti, mohl by po první dva měsíce dostávat průměrně asi 2105 korun, uvedlo ministerstvo. 

Propuštění vězni mohou s doporučením svého kurátora požádat úřad práce o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta činí až tisíc korun. Vyplácí se opakovaně. Možné je získat ji v roce několikrát. Celková suma nesmí ale překročit 13.640 korun, tedy čtyřnásobek životního minima jednotlivce. 

Amnestovaní se mohou přihlásit i do evidence uchazečů o zaměstnání. Budou moci získat také podporu v nezaměstnanosti, pokud splní dané podmínky. Patří k nim třeba to, že člověk v posledních 12 měsících odváděl sociální pojištění. Filipová upřesnila, že podle údajů vězeňské správy činila v roce 2011 průměrná hrubá mzda vězňů 3639 korun měsíčně. Dodala, že po odečtení daní a odvodů na sociální a zdravotní pojištění tak čistá mzda dosahovala 3238 korun. 

Podpora v nezaměstnanosti by z ní v prvních dvou měsících činila 65 procent, tedy 2105 korun. Další dva měsíce by to byla polovina - celkem 1619 korun. Po zbytek podpůrčí doby by člověk bez práce pobíral 45 procent, což by bylo 1457 korun. Pokud by podle Filipové mimořádnou pomoc a průměrnou podporu v nezaměstnanosti dostalo 6000 propuštěných vězňů, výdaje ministerstva na ně by za jeden měsíc činily asi 18,6 milionu korun.

Tagy: nezamestnani

Zdroje: ČTK