Dnes je středa 18. prosince 2024., Svátek má Miloslav
Počasí dnes 1°C Skoro zataženo

USA pošlou Kyjevu tolik kritizovanou kazetovou munici; prý to bylo „těžké rozhodnutí“

USA pošlou Kyjevu tolik kritizovanou kazetovou munici; prý to bylo „těžké rozhodnutí“
Jake Sullivan n brífinku k poskytnutí kazetové munice Ukrajině | zdroj: Profimedia

V rámci nového balíku vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů (asi 17,4 miliardy korun) poskytnou Spojené státy Ukrajině mimo jiné kazetovou munici. Stane se tak „v časovém rámci, který bude brát v potaz probíhající ukrajinskou protiofenzivu“, sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zástupce Pentagonu.

Součástí balíku budou například dělostřelecké granáty ráže 105 milimetrů a 155 milimetrů, desítky bojových vozidel pěchoty, protitankové střely Javelin nebo munice do systému HIMARS.

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. USA se podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana dlouho zdráhaly tuto munici poskytnout kvůli rizikům, která mohou nevybuchlé nálože představovat pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu. Podíl nevybuchlých menších náloží v granátech z USA bude podle Sullivana méně než 2,5 procenta. „Bylo to z mé strany skutečně těžké rozhodnutí, které jsem mimochodem konzultoval s partnery i našimi přáteli (v Kapitolu). Ukrajincům dochází munice,“ okomentoval v pátek oznámení prezident Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN.

Právě kvůli hrozbám pro civilisty budí kazetová munice značnou kontroverzi. Více než 120 zemí včetně České republiky se v Úmluvě o kazetové munici zavázalo, že tyto zbraně nebudou dále vyrábět, skladovat, přesouvat ani používat. Dohodu nicméně nepodepsaly například USA, Indie nebo Brazílie, ale ani Rusko a Ukrajina, které obě podle mezinárodních pozorovatelů tento typ munice již od loňského února, tedy od začátku ruské invaze, použily. Rusko za to mnohokrát sklidilo tvrdou kritiku a obvinění z válečných zločinů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru večer napsal, že balík vojenské pomoci Ukrajina velmi potřebovala a Bidenovi za něj poděkoval. „Rozšíření obranných schopností Ukrajiny nám dává nové možnosti, jak osvobodit naše teritorium a přiblížit se míru,“ napsal Zelenskyj.

Nesouhlas s dodávkou už vyjádřila například německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Ukrajina se 500 dní brání ruské agresi, Zelenskyj ukázal video z Hadího ostrova

Ukrajina se už 500 dní brání ruské vojenské agresi. Její prezident Volodymyr Zelenskyj při této příležitosti zveřejnil video z Hadího ostrova, který ukrajinská armáda osvobodila loni na konci června a který je symbolem odporu Ukrajinců vůči ruské invazi. Kdy záběry s hlavou státu na místě vznikly, není zřejmé, podotkla ruská služba BBC. Zelenskyj byl v posledních dnech na cestách v zahraničí.

„Hadí ostrov. Svobodný ostrov svobodné Ukrajiny,“ uvedl prezident v příspěvku doprovázejícím video, na němž je vidět, jak na ostrov připlouvá v člunu, poté tam se spolupracovníky a vojáky pokládá květiny v barvách ukrajinské vlajky nebo dává na hladinu moře věnec. „Jsem vděčný všem, kteří zde bojovali proti okupantům. Uctili jsme památku hrdinů, kteří položili své životy v této bitvě,“ řekl Zelenskyj, který boj o Hadí ostrov označil za jeden z nejdůležitějších současného konfliktu.

Rusko obsadilo malý, ale strategicky významný Hadí ostrov v Černém moři první den invaze na Ukrajinu loni v únoru. Ostrůvek ležící zhruba 150 kilometrů jižně od Oděsy se stal symbolem ukrajinského odporu, když tamní posádka nevybíravými slovy odmítla ruské výzvy ke složení zbraní. Na konci loňského června se Rusové po řadě ukrajinských vzdušných a dělostřeleckých útoků z místa stáhli.

Spolu se Zelenským na videu z Hadího ostrova vystupuje mimo jiné vedoucí jeho kanceláře Andrij Jermak. Zelenskyj od čtvrtka navštívil Bulharsko, Česko, Slovensko a Turecko, kde byl ještě v pátek. V Oděské oblasti na jihu Ukrajiny byl ale na začátku července, napsala BBC.

Zdroje: