Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Úrazy na horách – modrá kartička nestačí

Úrazy na horách – modrá kartička nestačí
zdroj: tisková zpráva

Z pohledu zimních sportů je lyžování nejrizikovějším sportem, každý třetí úraz je vážný. Na snowboardu je to dokonce 55 % všech úrazů a škody šplhají až do milionů korun. Spoléhat na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC kartu) nebo pojištění k platební kartě jednoduše nestačí.

Pojišťovny každoročně evidují tisíce zranění. Mezi ty vůbec nejvážnější patří úrazy při srážce s jiným lyžařem. V takových případech škody dosahují nejvyšších částek. Pokud dojde k nehodě, musí totiž viník uhradit i škody vzniklé na zdraví nebo majetku poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci či na transport. Proto jsou u zimních sportů klíčovými parametry cestovního pojištění kvalitní asistenční služba a dostatečně vysoké limity.

Modrá kartička nestačí

Přestože Češi nejčastěji vyráží lyžovat do Rakouska, Itálie a Francie, tedy do zemí EU, na Evropský průkaz zdravotního pojištění spoléhat nelze. Modrou kartičku totiž lze uplatnit jen ve státních zdravotnických zařízeních. Většina klinik v horských oblastech je ale soukromá. To však není jediná slabina EHIC karty. Hlavním problémem je, že tento typ pojištění neobsahuje limity na transport do nemocnice nebo zpět do ČR. V EHIC kartě také chybí asistenční služba.

Jak vybrat správné pojištění

Při výběru cestovního pojištění je tedy nejdůležitější klást důraz na to, aby obsahovalo kvalitní asistenční službu. Ta je v případě komplikací klíčová, jelikož zajistí ten nejvhodnější postup, výběr kliniky i dohled asistenčního lékaře nad celým případem. Důležité jsou samozřejmě i limity léčebných výloh, které by měly odpovídat výši alespoň tři miliony korun. U pojištění odpovědnosti za škodu ERV Evropská pojišťovna doporučuje limit alespoň jeden milion korun. V Rakouskuze svahu do nemocnice svážejí v drtivé většině případů vrtulníky, proto je nutné, aby pojištění stačilo i na tento transport. Pokud v dojde ke zranění při srážce s jiným lyžařem, je nutné, aby pojištění krylo i právní zastoupení. V zahraničí je dnes běžné, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu. Policie či soud pak až následně rozhoduje o viníkovi nehody. Cestovní pojištění se v naprosté většině případů sjednává online. Pro posouzení kvality služeb jednotlivých pojišťoven je dobré sledovat recenze a hodnocení klientů. Pokud nám není cokoli zcela jasné, je dobré se na pojišťovnu obrátit a dotázat se.

Ceník zákroků v Alpách

ambulantní ošetření naražených zad 5,5 tis. Kč

ambulantní ošetření zlomené ruky

(s následnou operací v ČR)

28 tis. Kč
operace natržených kolenních vazů 112-126 tis. Kč
operace komplikované nebo otevřené zlomeniny cca 400 tis. Kč
operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře cca 570 tis. Kč
převoz sanitkou do ČR 30-70 tis. Kč
svoz vrtulníkem ze sjezdovky 55 - 84 tis. Kč
zranění zahraničního lyžaře 560 tis. – 2,8 mil. Kč

 

Zdroje:
komerční sdělení / PR