Potvrzeno: Británie z EU nakonec vůbec nemusí odejít.

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 10. 12. 2018 18:31) - Aktuality autor: šar

Soud Evropské unie v pondělí potvrdil, že Velká Británie může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z EU. Rozhodnutí by se muselo uskutečnit v souladu s britskou ústavou. Výsledkem by podle soudu bylo, že země by zůstala členem společenství za stejných podmínek jako dosud. Mayová dnes navíc odvolala úterní hlasování o brexitové dohodě.

Z nedělní demonstrace v Londýně.

Z nedělní demonstrace v Londýně.,zdroj: Profimedia.cz

Unijní soud se k věci vyjádřil jen den před tím, než měl britský parlament hlasovat o smlouvě upravující samotný britský odchod z unie. Podle soudu může Londýn své rozhodnutí stáhnout do chvíle, než tato "rozvodová dohoda" začne platit. Pokud by přijata nebyla, pak do uplynutí dvou let od britského oznámení o odchodu, tedy do 29. března 2019.

Rozhodnutí by muselo být výsledkem demokratického procesu v souladu s britskými ústavními požadavky. Toto "jednoznačné a bezpodmínečné" rozhodnutí by následně musela britská vláda oznámit písemně Evropské radě (vrcholné schůzce EU), uvedl unijní soud.

S žádostí o výklad článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterou se okolnosti britského odchodu řídí, se na unijní soudní instanci obrátil soud ve skotském Edinburghu kvůli sporu mezi skupinou prounijních skotských politiků a britským ministrem pro brexit. Příslušný článek totiž o možné změně postoje odcházející členské země přímo nic neuvádí.

Na to dnes unijní soud sám poukázal, když uvedl, že článek změnu rozhodnutí nezakazuje, ale také nijak výslovně neumožňuje. Soud je toho názoru, že pokud má podle článku 50 členská země EU suverénní právo samostatně se rozhodnout o odchodu, plyne z toho, že má analogické právo své rozhodnutí změnit.

"Podmínit právo na odvolání (záměru vystoupit) jednomyslným souhlasem Evropské rady, jak navrhovaly Evropská komise a Evropská rada, by změnilo jednostranné suverénní právo v právo podmíněné a bylo by neslučitelné s principem, že členský stát nemůže být nucen k tomu, aby EU opustil proti své vůli," uvedl soud v tiskové zprávě.

Mayová odvolala hlasování Dolní sněmovny o brexitové dohodě

Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová to dnes oznámila v Dolní sněmovně a potvrdila tak dřívější spekulace britského tisku. Žádný nový termín hlasování ale nesdělila. Dodala, že o problematické části dohody, takzvané irské pojistce, bude znovu jednat se svými protějšky z EU. Podle ní jsou představitelé unie této diskusi otevření. Evropská komise ale ještě před oficiálním prohlášením Mayové o odkladu hlasování uvedla, že jednání znovu otvírat nebude.

Další rozhovory s Bruselem odmítl rovněž irský premiér Leo Varadkar. "Dohoda o vystoupení včetně irské pojistky je jediná, která je na stole," řekl. Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok nicméně prohlásil, že unie je ochotna nové návrhy Mayové "pečlivě prostudovat".

"Pokud bychom pokračovali a Dolní sněmovna by zítra (v úterý) hlasovala, dohoda by byla velkým rozdílem zamítnuta," připustila dnes premiérka na úvod svého vystoupení před poslanci. Kdy zákonodárci dostanou možnost o dohodě hlasovat, ale neřekla. Podle britských médií je pravděpodobné, že parlament bude o dohodě - možná v upravené verzi - hlasovat až v lednu.

Mayová dodala, že stále věří, že její dohoda dojednaná s Bruselem je ta správná, a vyzvala ke kompromisům. S dohodou nesouhlasí jak zastánci takzvaného tvrdého brexitu, tedy naprosté odluky od unijních struktur, tak příznivci setrvání Británie v EU.

Mayová také řekla, že kabinet zintenzivní přípravy na takzvaný neřízený brexit pro případ, že by poslanci nakonec dohodu neschválili. Touto možností se kabinet bude zabývat v úterý, sdělil Reuters vysoce postavený činitel britské vlády.

Konzervativní předsedkyně vlády připustila, že takzvaná irská pojistka, která je součástí dohody, politiky rozděluje a panují kvůli ní obavy. Záložní řešení režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem je ovšem podle Mayové pro brexitovou dohodu nezbytné.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová už před prohlášením Mayové k poslancům obvinila britskou vládu ze zbabělosti. "Tohle je přelomový okamžik a projev patetické vystrašenosti konzervativní vlády, která sjela z cesty a teď se řítí do naprostého zmatku," uvedla Sturgeonová v prohlášení. Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že rozhodnutí britské vlády odložit hlasování znamená, že Británie už nemá funkční kabinet. Místopředseda severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Nigel Dodds požadoval, aby premiérka vyjednala novou brexitovou dohodu, nebo aby ji nahradil někdo, kdo bude ochoten změnit stávající kurz.

Poté, co se Mayová rozhodla odložit hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě, se britská libra propadla k dolaru na dvacetiměsíční minimum. Na americkou měnu ztrácela kolem 17:30 SEČ 1,5 procenta na 1,2541 USD a byla nejníže od dubna 2017.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie britská politika Brexit

Zdroje: ČTK