Ukrajinský parlament chce Janukovyče poslat před mezinárodní soud

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ukrajinský parlament chce svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, exministra vnitra Vitalije Zacharčenka a bývalého generálního prokurátora Viktora Pšonku postavit před mezinárodní soud. Informovala o tom agentura Reuters. Poslanci dnes schválili rezoluci, podle které představitelé bývalého režimu zavinili smrt více než stovky lidí a zranění dvou tisíc osob během kyjevských nepokojů. 

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč,zdroj: Profimedia.cz

Pro rezoluci, požadující soudit představitele bývalého režimu za zločiny proti lidskosti, podle agentury Interfax hlasovalo 339 z celkem 450 poslanců. 

Janukovyč dal o sobě naposledy vědět v sobotu, kdy jej parlament sesadil z funkce; v neděli byl prý viděn na Krymu. Ukrajinské úřady jej podle úřadujícího ministra vnitra začaly stíhat za "hromadné vraždy" civilistů, ale nevědí, kde se bývalý šéf státu skrývá. 

Mluvčí Janukovyčova kancléře a poradce Andrije Kljujeva s odvoláním na "důvěryhodný zdroj" oznámil, že jeho šéf byl postřelen do nohy, ale není v ohrožení života. Kljujev podle úřadů prchl společně se svrženým prezidentem, ale není jasné, zda při přestřelce byl s Janukovyčem. Kljujevův mluvčí agentuře Reuters jen řekl, že sám s Kljujevem nemluvil, ani neví, kde se nachází. 

Haagský tribunál dosud ukrajinskou žádost ohledně Janukovyčova souzení neobdržel. Ukrajinská vláda podle mluvčího soudu může vydat prohlášení, že přijímá jurisdikci soudu v případě nedávných událostí, které vyústily v Janukovyčovo sesazení. Nicméně bude na žalobci soudu, aby rozhodl, zda zahájí či nezahájí příslušné vyšetřování. 

Tagy: Ukrajina

Zdroje: ČTK