Dnes je pátek 12. prosince 2025., Svátek má Simona
Počasí dnes -1°C Mlha

Ukrajinský exprezident Kučma obviněn kvůli vraždě novináře

24. 3. 2011 – 17:48 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Ukrajinský exprezident Kučma obviněn kvůli vraždě novináře
zdroj: tisková zpráva

Proti bývalému ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi bylo vzneseno obvinění, které souvisí s vraždou opozičního novináře Heorhije Gongadzeho, k níž došlo před jedenácti lety.

Podle agentury AFP, která se odvolává na ukrajinskou generální prokuraturu, byl obviněn ze zneužití pravomoci. 

Kučma po posledním výslechu novinářům potvrdil, že proti němu bylo vzneseno obvinění, ale nespecifikoval přesně jeho povahu. Řekl, že ho ještě nedočetl celé, ale že v něm není nic jiného, než co už řekl zástupce generálního prokurátora na tiskové konferenci. V pondělí se opět sejde s vyšetřovatelem. 

Generální prokuratura podezřívá Kučmu, že zneužil své pravomoci, když vydal nezákonné pokyny svým podřízeným, jež ve svých důsledcích vedly k zavraždění Gongadzeho v roce 2000. Prokurátoři dnes podle AFP odmítli případ komentovat. 

Gongadze unesen a zavražděn

Dvaasedmdesátiletý Kučma, někdejší ředitel zbrojovky za sovětských dob, byl ukrajinským prezidentem ve dvou volebních obdobích od roku 1994 do roku 2005. O jeho podílu na vraždě investigativního novináře, který psal kritické statě proti ukrajinskému vedení, zejména proti Kučmovi, se na Ukrajině dodnes spekuluje. 

Gongadze byl unesen, poté zavražděn a jeho bezhlavé tělo bylo objeveno na podzim 2000 v lese nedaleko Kyjeva. Hlavu našli policisté zakopanou v zemi až o devět let později. Gongadzeho vražda vyvolala masové protesty proti Kučmovi poté, co se na veřejnost dostala nahrávka, na níž kdosi s hlasem podobným Kučmovu dává pokyn, aby to úředníci s Gongadzem "vyřídili". Kučma veškerá obvinění související s vraždou popírá.

Předchozí článek

Šéf ČSSD vyzývá Vondru k rezignaci. Nečas umravňuje Kalouska

Následující článek

Česko se k Paktu pro euro nepřipojí. Nikdo s ním nejednal

Nejnovější články